Europoslanec Zdechovský by politikům, kteří nechodí do práce, sebral 50 % platu. Vzít jim mandát bohužel nemůže

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Tomas Zdechovsky
Zdroj: Profimedia

V posledních týdnech se výrazně řeší problematika snížení či zmrazení platů politiků. Zatímco podle Víta Rakušana by to do státního rozpočtu přineslo jen minimum peněz, šlo by ale o velké gesto vůči veřejnosti, Piráti by snížili platy jen některým ústavním činitelům a ministrům je ponechali. Europoslanec Tomáš Zdechovský by platy snižoval politikům, kteří nechodí do práce.

Poslancům, kteří nedochází do Sněmovny, sice nelze sebrat mandát, podle Zdechovského se ale dá dělat něco, díky čemu pracovat začnou. Anebo budou alespoň spravedlivě potrestáni.

Podle ministra spravedlnosti Pavla Blažka se v brzké době dočkají snižování platů všichni politici. V pořadu Partie na CNN Prima NEWS uvedl, že jde o jeden z kroků, který pravděpodobně bude zahrnut v balíčku úspor.

Babiš jako český příklad

„Politici nejsou a nesmí být žádná privilegovaná skupina. Mají mandát od voličů a ten by měli řádně vykonávat. Pokud tedy někdo nechodí měsíce do práce, tak by neměl brát plat, nebo by se mu měl radikálně snížit. Pokud chtějí politici po lidech úspory, musí jít příkladem,“ napsal Zdechovský na svém twitteru.

Příkladem politika, který by si zasloužil snížení platu, je podle jeho slov Andrej Babiš. Ten měl v minulosti s docházkou do Sněmovny velké problémy.

„Jako člen kontrolního výboru Evropského parlamentu mám možnost vidět řadu věcí, které běžný občan neví. Třeba to, že řada kolegů prostě do práce nejezdí a ani se neúčastní žádných delegací,“ řekl Zdechovský Forum24.

Víc s tím nezmůže

Lidé na sociálních sítích jsou s návrhem Zdechovského nespokojeni z jediného důvodu, oni by totiž nepracujícím nedali nic. „To je nápad. Já si to neodpustím: Chtěla bych zaměstnávat sto lidí, co nebudou měsíc chodit do práce. No a každý výplatní den dám každému polovinu platu. Tak to jsem ještě neslyšela,“ myslí si paní Martina.

„Pane Tomáši, nešlo by to udělat tak jako v každé běžné práci? Když do ní nechodím, tak mě vyhodí. Vaše navrhované snížení platů je pořád obrovské privilegium, které běžný pracující člověk nemá,“ píše na twitteru uživatel loselfos.

Na to mu Zdechovský odpovídá, že kdyby to šlo, i on by odebral takovým lidem mandát. Bohužel to není možné. Na další zprávu, ve které sledující kritizuje, že by nepracujícím nedala nic, Zdechovský odepsal: „Já také ne. Ale i toto by byla evoluce.“

Zdroj: Přehledně24, Twitter, Forum24, CNN Prima NEWS

Autor: Shani MaiováSouvisející články