Roky a dni Miroslava Žbirky v Národním muzeu. Výstava k nedožitému jubileu slavného zpěváka je již přístupná veřejnosti

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
zbirka_vystava
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

V Národním muzeu byla v minulém týdnu zahájena výstava Miro Žbirka: Roky a dni. Poctu k nedožitým Žbirkovým sedmdesátinám zahájila jeho manželka Kateřina. K vidění bude do 1. ledna roku 2023 a je určená nejen fanouškům českého a slovenského popu.

Den před umělcovými narozeninami v Národním muzeu spustili výstavu nazvanou Miro Žbirka: Roky a dni. Výstava je pojmenovaná jako třetí studiové album Miroslava Žbirky vydané v roce 1983 slovenským hudebním vydavatelstvím Opus.

Titulní píseň s textem „Viem naozaj krásnych je málo dní, tým po rokoch dozrieva chuť“, dodává výstavě další rozměr. Žbirka byl totiž tak velká osobnost, že ačkoli fanouškem jeho hudby nebyl každý, jeho odchod zasáhl skoro všechny napříč Českem i Slovenskem.

Národní muzeum jako pilíř vztahu

„Do Národního muzea jsem chodila jako dítě, potom s Mekym na rande, a nakonec i s našimi dětmi. Teď v této nádherné Historické budově otvíráme výstavu o mém muži, a já věřím, že se návštěvníci při nahlížení do muzikantské ,kuchyně‘ i našeho obýváku budou bavit,“ cituje Kateřinu Žbirkovou web Národního muzea.

„Hudba do Národního muzea patří. Často pořádáme výstavy právě s hudební tematikou, vyprávíme příběhy významných muzikantů. A součástí naší expozice jsou i novodobější dějiny populární hudby, jejichž je Miroslav Žbirka pevnou součástí,“ cituje generálního ředitele Národního Muzea Michala Lukeše server iDNES. „Výstava Roky a dni je příběhem nejen Mekyho, ale i jeho fanoušků,“ dodal.

Žbirkův stále živý odkaz

Kateřina Žbirková se aktivně stará o odkaz svého muže. Spravuje jeho facebook a další sociální sítě, i výstava Miro Žbirka: Roky a dni vznikala za její podpory. Výstava je rozdělena do 28 panelů mapujících život milovníka Beatles, hudebního experimentátora a velmi talentovaného umělce.

Pro návštěvníky jsou k vidění i věci ze Žbirkova osobního života. Je možné si prohlédnout věci z Mekyho osobního i profesního života, například jeho milované conversky, koženou bundu či brýle, které v posledních letech nosil, i ceny, které za svou tvorbu dostal.

Zdroj: Národní muzeum, iDNES, YouTube, Facebook

Autor: Veronika HolcováSouvisející články