Roman Janoušek zůstane ve vězení. Soud jeho žádost o podmínečné propuštění zamítl

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
roman janousek
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

V roce 2012 srazil lobbista Roman Janoušek v Praze v opilosti ženu. Na základě toho byl poslán do vězení. V nedávné době se pokoušel přesvědčit soudy o svém podmínečném propuštění. V úterý ale byla jeho žádost zamítnuta, a Janoušek tak i nadále zůstane za mřížemi.

Janoušek byl poslán do vězení na čtyři a půl roku, trest nastoupil v roce 2014. V roce 2016 ale onemocněl, a z vězení tak na čas odešel. Vrátil se až loni v červnu, aby si odpykal zbytek svého trestu. Jelikož mu uplynula zatím zhruba jen polovina doby ve vězení, požádal o propuštění.

Obvodní soud pro Prahu 6 ale jeho žádost včera zamítl. Připraven byl lobbista po všech stránkách, do jednací síně přišel o francouzské holi a přilbou na hlavě, měl také velmi pečlivě připravený proslov. Soudy přesto neobměkčil.

Odstup deseti let

U soudu Janoušek uznal svou chybu a prokázal lítost. „Už je to deset let, co jsem spáchal trestný čin a někomu tím ublížil. Samozřejmě že moje lítost ten čin nemůže vzít zpátky. Jsem velice rád, že poškozená nemá žádné trvalé následky,“ řekl podle iDNES.

Následně doplnil, že alkohol ani jiné návykové látky už několik let neužívá. Navíc se ve vězení choval vzorně, nedostal žádný kázeňský trest a podle svých slov se dostatečně poučil a napravil. Ani to všechno mu ale nepomohlo. Proti rozhodnutí soudu se však může zkusit odvolat.

Jen s předpokladem, že se polepšil

K podmínečnému propuštění může podle předsedy senátu Obvodního soudu pro Prahu 6 Lubomíra Janouška dojít pouze tehdy, pokud existují důkazy, že se obviněný skutečně napravil. Soud ale bohužel pro obviněného zpochybnil jeho sebereflexi.

„Zároveň nebyla během dnešního dokazování prokázána ani žádná skutečná změna přístupu odsouzeného tak, že by akceptoval smysl a účel výkonu uloženého trestu,“ cituje server iDNES soudce. Ani po zdravotní stránce na tom podle všeho není Janoušek tak špatně, jak se zdá.

„Jeho chování, které bylo zaznamenáno sledováním Vrchního soudu v Praze i novináři, nesvědčilo o tom, že stav byl takový, jako se uvádělo v jeho znaleckých posudcích,“ sdělil státní zástupce Richard Petrásek. Jak informuje Česká televize, Janoušek se hájil tím, že má zdravotní výkyvy.

Ačkoli expert Jiří Doleček, který znalecký posudek vypracoval, se dle České televize postavil na stranu Janouška a uvedl, že rozhodně neudělal žádnou chybu, nepomohlo to. Roman Janoušek si tak pravděpodobně bude muset odpykat i zbytek svého trestu ve vězení.

Zdroj: iDNES, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články