Romové reagují na zákrok policie. Víme, co všechno se děje na pietním místě

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
pietni misto
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

V sobotu během dne v Teplicích zemřel muž. Zasahovala proti němu policie, která následně zavolala sanitku. Do nemocnice už ale dotyčný nedojel. Tam, kde zemřel, bylo vytvořeno pietní místo, na které se postupně scházeli lidé. Informuje o tom ČTK.

Lidé přijeli nejen z Teplic, ale také z Bíliny i vzdálenějších měst. V úterý podvečer už tu bylo asi dvě stě občanů a další stále přicházeli. Na místě se zapalovaly svíčky a kolem je vidět spoustu čerstvých květin. Pietu musela monitorovat policie, ale celou dobu vše probíhalo v poklidu.

Místo vzniklo spontánně, dorazili i lidé ze Slovenska

Pietní místo pro zesnulého muže vzniklo spontánně, ale rychle se to rozkřiklo. Dorazili také lidé ze Slovenska nebo Belgie. Během celého dne se u místa vystřídaly stovky lidí.

Mluvčí policie Veronika Hyšplerová ČTK sdělila, že všechno proběhlo klidně a hlídky situaci jen monitorují. Nedošlo zde k žádným konfliktům ani dopravním omezením.

Incident se stal v ulici U Hřiště, i tady ale bylo klidné odpoledne i večer. Svíčku přišlo podle odhadu jednoho z přítomných lidí zapálit asi 500 osob. „Je to klidná pietní akce s tím, že každý v klidu vyjadřuje svůj názor,“ řekl David Mezei, který shromáždění svolal na sociálních sítích.

Někteří se rozhodli zůstat celý den a vysílat živé přenosy. Tam kromě vyjádření svých názorů také pobízeli ostatní, ať na místo piety také přijdou.

Zakladatel Česko-romského sdružení Konexe Jozef Miker ale vyjádřil názor, že se mu to nelíbí, i když je to v klidném duchu. Oficiální shromáždění je naplánované na sobotu.

Na místě byl k dispozici také megafon, do kterého lidé mluvili a vyjadřovali své názory. Bohužel většina z nich vůbec nesouvisela s případem mrtvého narkomana. Romové ale na sobotu svolali další akci, protože si takové jednání rozhodně nenechají líbit a chtějí změnu.

Záznam policejního zákroku projel celým internetem

ČTK uvedla, že policie zasahovala v sobotu proti zdrogovanému muži. Záznam z tohoto incidentu se na internet dostal v pondělí.

Na něm můžete vidět, jak policista drží muže za nohu, další mu klečí na krku. Přitom na něj mluví, aby se uklidnil. Na záznamu můžete slyšet několik vět.

Celý zákrok trval jen několik minut, ale muž ležící na zemi se vzpouzí a vydává zvláštní zvuky. Policisté se ptají přihlížejících lidí, jestli muže znají a jestli není nemocný, ale na konci videa už je vidět jen bezvládné tělo.

Muž následně zemřel v přivolané sanitce. Tento zákrok vyvolal bouřlivé emoce nejen v Teplicích, kde se to stalo.

Úřady ale stojí za tím, že zákrok byl adekvátní. Muž podle pitevní zprávy zemřel na předávkování drogami. Ještě předtím se ale pokusil napadnout jiného muže, mlátil do aut a přivolaná policie ho musela uklidňovat. Romská komunita ale i tak s tímto zákrokem nesouhlasí a myslí si, že policisté mají svůj podíl na mužově smrti.

Zdroj: ČTK

Autor: Raina TomanováSouvisející články