Muž napadl cestujícího ve vlaku nožem. Obžaloba i obhájce se dohodli na vině a trestu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
soud Olomouc
Zdroj: Tomáš Frait / MAFRA / Profimedia

Olomoucký soud dnes vynesl rozsudek nad třicetiletým Vlastimilem Janíčkem. Soudce mu vyměřil trest deset let, a to za napadení spolucestujícího ve vlaku, kterého odsouzený několikrát bodl nožem. Na výši trestu a odškodnění se již předem domluvili žalobce a obhájce. Jedná se o takzvanou dohodu o vině a trestu. V Olomouci se jedná o jednu z prvních takto uzavřených dohod.

Obviněný se k činu doznal, a tak těsně před zahájením soudního líčení přišla obhajoba s nabídkou na dohodu o vině a trestu. Ta tedy navrhovala desetiletý trest a také odškodnění pro poškozeného ve výši 50.000 korun. Ačkoliv žaloba požadovala trest 11 let a odškodnění ve výši 100.000 korun, nakonec na dohodu přistoupila.

„Dohoda odpovídala zákonným požadavkům. Právní kvalifikace je naprosto stejná a trest je o něco mírnější, než obžaloba původně požadovala. Dohoda je zákonná,“ řekl novinářům soudce Eduard Ondrášek.

Muž ho napomenul a on ho osmkrát bodl

Trestný čin se odehrál loni na konci listopadu ve vlaku na trase Teplice nad Bečvou—Černotín. Poškozený měl během jízdy obžalovaného upozornit na jeho nevhodné chování, kdy měl plivat na spolucestující. Janíčka to mělo rozzuřit a spor přerostl ve fyzické napadení, které vyvrcholilo vytažením nože, který agresor nakonec použil a do poškozeného začal bodat.

„Poškozený se snažil bránit a útok vykrývat, poškozenému se nakonec podařilo muži nůž vykopnout z ruky a skočit mu na záda,“ uvedla pro ČTK žalobkyně. Ta také uvedla, že muž měl osm bodných ran až do hloubky osm centimetrů, musel tedy bezprostředně po útoku do nemocnice, kde jej museli operovat.

Janíček mezi tím z vlaku uprchl a policie jej dopadla až druhého dne ve Valašském Meziříčí.

Nová možnost dohody

Uzavření dohody o vině a trestu je možné využít od 1. října 2020 na základě novely trestního řádu, která rozšířila možnost dohod i na závažné trestné činy.

Ačkoliv se jedná o poměrně novou praxi, žalobci i obhájci ji začínají stále více využívat.

„Je to samozřejmě mnohem rychlejší, zkracuje nejen hlavní líčení, ale je jednodušší i rozsudek, kdy není potřeba psát nějaké odůvodnění. Nepochybně je to velmi pozitivní,“ řekl pro ČTK soudce Ondrášek.

Autor: Markéta Krejčí



Související články