Rozvolňování opatření: Babiš obviňuje odbornou skupinu za pomalá doporučení. Ta kritiku odmítá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Shutterstock

Shlukovat se mohou i nadále maximálně 2 osoby. Původně přitom mělo být ode dneška povoleno setkávání až 10 lidí vevnitř a 20 venku. Ministr zdravotnictví ale v sobotu řekl, že po doporučení odborné skupiny MeSES vládě předloží návrh na zachování stávajícího opatření. Premiér Babiš proto MeSES nařkl z toho, že dává doporučení pozdě. Skupina však kritiku odmítla.

V České republice dnes téměř po půl roce končí nouzový stav a protiepidemická opatření budou nyní vyhlašována skrze pandemický zákon.

Některá dřívější opatření, jako je například omezení pohybu mezi okresy či zákaz vycházení po 21. hodině, jsou ode dneška zrušena. Některá další, jako například povinný respirátor ve veřejné dopravě nebo zákaz shlukování více jak 2 osob zůstanou, naopak zůstávají platná.

Pozdní doporučení

Původní plán přitom počítal s tím, že ode dneška bude povoleno setkávání až 10 lidí vevnitř a 20 lidí venku. Ministr zdravotnictví Petr Arenberger však v sobotu oznámil, že vládě předloží návrh na zachování dosavadního limitu 2 osob.

K rozhodnutí přistoupil na základě doporučení Mezioborové skupiny pro epidemické situace (MeSES). „Při rozvolňování musíme postupovat uvážlivě a nesmíme udělat stejnou chybu jako v minulosti,“ napsal ministr na twitteru.

Limit pro setkávání nanejvýše dvou osob tedy i po odlišných původních plánech platí. Na chaotické změny reagoval i předseda vlády Andrej Babiš.

„Koncem týdne skupina MeSES začala křičet, že je zásadně proti, pan ministr to nějakým způsobem upravil a teďka zase křičí sportovci a já jim rozumím a taky s nimi budu dneska mluvit,“ řekl premiér v pravidelném videu na sociálních sítích.

Podotkl ještě, že MeSES dává doporučení pozdě. „Není to úplně chyba, ale vláda tomu musí dát jiná pravidla,“ řekl.

„Máme dosti svižné tempo“

Člen MeSES Jan Kulveit ale kritiku o pozdním doporučení odmítá. Na twitteru uvedl, že se skupina k chystanému rozvolňování vyjádřila už 1. dubna s tím, že se nic jiného kromě škol otevírat nemá.

Dále napsal, že se MeSES o chystané změně pro shlukování osob dozvěděla z tiskové konference 5. dubna a již 6. dubna ráno „neformálně informovala o tom, že je to zásadní problém“.

„Myslím, že na skupinu odborníků, která pro stát konzultuje pro bono kromě svojí normální práce po večerech a nocích, je to dosti svižné tempo,“ doplnil.

Kulveit příspěvek zakončil tím, že má z diskuze s novým vedením ministerstva mírně optimistický dojem a myslí si, že „změny opatření budou napříště konzultované ve fázi plánu, a procesy se nastaví tak, aby k situacím, kdy se o MeSES o změnách dozvídá z tiskové konference, už nedocházelo“.

Autor: Petr HejčlSouvisející články