Ruská Sberbank v Čechách skutečně končí. ČNB jí sebrala licenci

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Sberbank
Zdroj: Cineberg / Shutterstock

Česká národní banka (ČNB) v pondělí definitivně odebrala licenci ruské bance působící v Čechách — Sberbank. Důvodem bylo, že banka nebyla schopná plnit závazky, které měla vůči svým klientům. Soudem jmenovaný likvidátor se bude snažit uspokojit věřitele prodejem majetku banky.

Problémy Sberbank se datují už od konce února, kdy započala invaze na Ukrajinu. Tehdy začalo být zřejmé, že banka nebude schopna plnit závazky, které má vůči svým tuzemským klientům.

Proti rozhodnutí se Sberbank neodvolala

„ČNB zahájila se Sberbank CZ správní řízení o odnětí povolení působit jako banka 28. února 2022 pro její neschopnost plnit závazky vůči klientům poté, co došlo ke zhoršení likviditní situace. Tu způsobil významný odliv klientských vkladů v reakci na napadení Ukrajiny Ruskem,“ vysvětlila na svých stránkách ČNB.

Ta rozhodla o odebrání licence už 14. dubna. Sberbank pak měla patnáct dní na to, aby proti rozhodnutí podala rozklad. Ta tak neučinila a 30. dubna tak rozhodnutí České národní banky nabylo právní moci. Banka tak od tohoto data nesmí poskytovat úvěry ani přijímat vklady.

Soud určil likvidátorku

Pražský městský soud krátce nato jmenoval likvidátora. Podle ČT 24 se má jednat o Jiřinu Lužovou, která má s touto problematikou bohaté zkušenosti.

Likvidátorka teď musí v první řadě posoudit solventnost ruské banky a rozhodnout, zda bude schopna splnit své závazky nebo nikoliv. Podle toho bude pak zahájena likvidace či insolvence. Restrukturalizace v tomto případě není možná.

„Likvidátor / insolvenční správce poté začne zpeněžovat majetek Sberbank CZ a postupně z výnosů prodeje majetku uspokojovat věřitele. V rámci likvidace jsou věřitelé uspokojováni poměrně, v rámci insolvenčního řízení dle pořadí daného zákonem,“ napsala v prohlášení centrální banka.

Většinu věřitelů vyplatilo pojištění

Většina pohledávek už ale byla vyplacena, a to díky Garančnímu systému, kterým disponuje finanční trh. Vklady byly totiž pojištěny.

Jejich vyplacení měla na starosti Komerční banka. Ta zvládla vyplatit téměř 90 procent vkladů. Neuspokojeni zůstali ti vkladatelé, kteří měli na účtu Sberbank více jak 2,5 milionu korun. Právě oni musí nyní čekat, až bude ukončeno likvidační vypořádání.

Zdroj: ČNB, ČT 24, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články