Ruský konzulát v Brně postříkali v noci kečupem

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
putin
Zdroj: ID1974 / Shutterstock.com

Budovu generálního ruského konzulátu v Brně někdo postříkal kečupem. S odvoláním na policii to dnes uvedla ČTK. Čin je pravděpodobně reakcí na současné napjaté česko-ruské vztahy.

Poškozením zdi generálního ruského konzulátu v brněnských Hlinkách se zabývá policie. „Případ prověřujeme jako poškození cizí věci,“ řekl pro ČTK policejní mluvčí Pavel Šváb.

Kečup jako symbol krve

Kečupem již dříve někdo poskvrnil budovu ruské ambasády v Praze. Útoky přichází chvíli poté, co BIS a NCOZ zveřejnily podezření, že za výbuchem muničního skladu ve Vrběticích v roce 2014 stojí ruská vojenská rozvědka GRU.

Česká republika v reakci na to vyhostila 18 zaměstnanců ruské ambasády v Praze, které BIS identifikovala jako agenty ruských tajných služeb. Rusko jakékoliv obvinění odmítá.

Před ruským velvyslanectvím se po oznámení zjištění tajných služeb konaly protesty za účasti stovek osob. Zhruba desítka lidí vyšla na protiakci za obhajobu Ruska.

Útok odsoudily a solidaritu s ČR vyjádřily už i NATO a Evropská unie. „Rusko se musí odpoutat od aktivit, které jsou v rozporu s mezinárodním právem a ohrožují bezpečnost i zájmy Evropské unie,“ uvedl šéf unijní diplomacie Josep Borrell na twitteru.

Diplomatická přetahovaná

Na vyhoštění 18 diplomatů Rusko reagovalo tvrdším odvetným krokem. Ze země poslalo zpět do Česka dokonce 20 zaměstnanců tamní ambasády.

Ministr zahraničních věcí Jakub Kulhánek (ČSSD) dal Rusku ultimátum, aby do 12 hodin 22. dubna zajistilo návrat všech zaměstnanců české ambasády do Ruska.

„Pokud se naši diplomaté nebudou moci vrátit do Moskvy, pak hned zítra odpoledne rozhodnu o snížení počtu pracovníků na ambasádě Ruské federace v Praze tak, aby odpovídal současnému stavu na českém velvyslanectví v Moskvě,“ uvedl Kulhánek na twitteru.

Rusko na výzvu nereagovalo. Ministerstvo tak rozhodlo, že dokonce května vyhostí další ruské diplomaty z České republiky.

Autor: Petr HejčlSouvisející články