Rychlost mobilního internetu si můžete změřit i vy. Aplikace vám dá dokonce i podklady, pokud jej budete chtít reklamovat

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
DomácíKomerční sdělení
Mobilni telefon internet
Zdroj: Shutterstock

Mobilní internet se stal součástí běžného života většiny Čechů. Operátoři nabízejí balíčky s různým objemem i rychlostí. Díky nové aplikaci od Českého telekomunikačního úřadu si mohou lidé sami zjistit, jak rychlý internet vlastně mají, a dokonce ho díky ní mohou i reklamovat.

Být stále online a nebýt závislý na domácí či veřejné WiFi. Mobilní data si postupem času našla cestu i do českých mobilních telefonů. Podle webu ADSL je v loňském roce využívalo 64 % lidí, přičemž každý desátý z nich měl neomezený datový tarif.

Měření rychlosti dat přímo v telefonu

Jednotliví mobilní operátoři nabízejí různý objem dat, ale také různou rychlost mobilního internetu. Nyní si může každý člověk na svém telefonu zjistit, zda rychlost inzerovaná operátorem skutečně odpovídá reálné rychlosti internetu v jeho chytrém telefonu.

Pomůže jim aplikace NetTest, jejíž spouštění avizoval v pondělí Český telekomunikační úřad (ČTÚ) na svém webu. K dispozici je prozatím pro telefony s operačním systémem Android. Stáhnout si ji můžete zde na oficiálních stránkách NetTestu.

Výsledky jsou certifikované a mohou sloužit i k reklamaci

Dobrá zpráva pro spotřebitele je, že se jedná o certifikovaný měřící nástroj. Výsledná data tak můžou lidé u svého operátora dokonce reklamovat.

„Důvodem k reklamaci kvality služby internetu v mobilním zařízení je velká odchylka: tou je pokles rychlosti pod 25 % inzerované rychlosti; buď na souvislou dobu delší než 40 minut, nebo opakovaně pětkrát za hodinu. Reklamaci usnadní možnost výsledky certifikovaného měření uložit v PDF,“ uvádí na svých stránkách ČTÚ.

Pro zjištění reálné rychlosti mobilního internetu je doporučeno držet se několika rad. Telefon by měl mít vypnutou WiFi a zapnutou polohu GPS. Ideální je přístroj umístit asi do výšky 1,5 metrů a nehýbat s ním. V tu chvíli by mělo být měření nejpřesnější.

Aplikace existuje i na počítače

Pokud v průběhu měření vypadne mobilní signál, aplikace označení měření jako chybné. Uživatel ho pak musí zkusit zopakovat. Při správném měření se pak už ukáže rychlost uploadu a downloadu, ping či úroveň signálu.

Není to první služba na měření rychlosti, které ČTÚ vytvořila. Podle Novinek už v loňském roce představil online nástroj se stejným názvem, tedy NetTest. Ten sloužil k měření rychlostí na počítačích a noteboocích přímo pomocí webového prohlížeče.

Zdroj: NetTest, ČTÚ, ADSL, Novinky

Autor: Markéta Mladá



Související články