Rychlost odbavování žádostí na úřadech práce se zlepšila. Někteří zaměstnanci dostanou výrazně přidáno

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Marian Jurecka
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

V poslední době se podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky výrazně zlepšilo odbavování žádostí na úřadech práce. Největší nápor je podle jeho slov v Praze, i tam ale pracovníci dělají, co mohou, a situace je výrazně lepší než dříve. Některé z žádostí jsou podle jeho slov vyřízeny i do deseti dnů.

Z 221 tisíc žádostí na bydlení je nyní nevyřízených 9700, řekl Jurečka v Otázkách Václava Moravce na České televizi. Tam mimo jiné prozradil i to, že některým zaměstnancům na úřadech práce také vzroste plat.

Žadatelé jsou do měsíce odbaveni

„Když přijde žadatel, do měsíce ho odbavíme. Největší nápor je v Praze, v jiných místech v republice žádosti vyřizujeme někdy i během deseti dnů,“ cituje Jurečku server iDNES.

Od loňského roku úřady sklízejí kritiku za pomalé vyřizování žádostí, nyní ale ministr tvrdí, že se situace výrazně zlepšila a doufá, že bude stížností stále méně.

„Například v loňském roce byla vyřizovací lhůta v Praze 100 dnů, nyní je průměrná doba v hlavním městě 29 dnů,“ vysvětlil. Doplnil, že věří tomu, že do dvou let by lidé nemuseli na úřad chodit vůbec, už teď totiž velká část osob vyřizuje své požadavky online.

Pracovníkům se zvýší plat

Některým pracovníkům na úřadech práce se bude zvedat plat, a to zhruba o 1 700 až 2 600 korun. Podle iDNES závisí na délce praxe. Zvýšení platu by se mělo týkat více než 3 700 lidí, uvedl Jurečka.

„No to se povedlo. Sice nejsou peníze, ale pro nejméně funkční část státní správy najednou je na přidávání v tisících. To je prima. Jurečka se snad pominul,“ uvedla v komentářích na iDNES paní Hana.

Podle reakcí veřejnosti není vhodné zvedat zaměstnancům plat vzhledem k tomu, jaké problémy při vyřizování žádostí na úřadech práce ještě donedávna byly. Jurečka ale předpokládá, že situace se bude do budoucna už jen zlepšovat.

Zdroj: Česká televize, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články