Sběratel provozoval muzeum zaměřené na 2. světovou válku. Zadržoval zbraně, tvrdí policie

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
zbran muzeum
Zdroj: Sergey Grato/Shutterstock.com

Svatopluk Vyvážil společně se svými přáteli v jízdárně zámku Červený Hrádek u Jirkova provozoval více jak 10 let muzeum zaměřené na leteckou archeologii z období II. světové války. V roce 2019 místo náhle uzavřela policie a muže obvinila z nedovoleného ozbrojování. Píše to iDnes.cz.

Pan Vyvážil proti obvinění sice podal stížnost, ta byla ale ihned zamítnuta. Podle informací se policie i nadále celým případem zabývá. Muži za nedovolené ozbrojení a trestný čin zatajení věci hrozí vězení v trvání dvou let. Muž celý proces popsal jako absurdní.

Dlouho to bylo bez problémů

„Dlouhá léta tu něco bez problémů fungovalo a teď jsem za to popotahován. Věnovali jsme tomu spoustu volného času, nalezli jsme řadu artefaktů, zaznamenali výpovědi účastníků bojů a dalších pamětníků. Na vlastní náklady jsme vybudovali stálou expozici, nalezené předměty vystavili a lidem přiblížili část historie,“ řekl pětapadesátiletý muž pro iDNES.cz.

Vyvážil se věnoval leteckému modelářství už v mládí. O něco později ho nadchla i historie, ve které se zajímal především o válečné letecké bitvy nad Krušnými horami i v celé republice. Po republice tak často hledal vojenské artefakty.

„Ještě před rokem 1989 jsem od starších kamarádů zaslechl vyprávění o tom, že v našem okrese za války havarovalo několik letadel obou válčících stran. V okolí obce Kovářská došlo k bitvě mezi německou Luftwaffe a letouny USAF (United States Air Force). V okolí zahynulo mnoho letců ze sestřelených letadel. V té době se o letcích USAF nesmělo zbytečně hovořit. Začal jsem pátrat, jezdit vyhledávat pamětníky, lesní dělníky, kteří věděli o zbytcích letadel, které se v té době ještě povalovaly po lesích. Přidal se kamarád a zachraňovali jsme zbytky letadel, které by jinak skončily ve sběru. Muzea o to v té době nestála,“ řekl jeden z příběhů.

Jenže jeho sbírka se tak rychle rozšiřovala, že s tamním vedením Jirkova se Vyvážil domluvil o vybudování tematické expozice v tamní jízdárně. Společně s ním založil i spolek Aero Archiv Jirkov.

Jenže v roce 2019 vše rychle skončilo. Podle informací iDnes.cz začalo muzeum vadit novému vedení zámku. „Od té doby už nemám ke sbírce přístup. Nevím, co se s ní děje a ani v jakém je stavu,“ tvrdí Vyvážil.

Na začátku tohoto roku se dozvěděl, že je obviněn z nedovoleného ozbrojení z důvodu zadržování zbraní a munice. Následně stížnost státní zástupce zamítl. „Nejde o střelbyschopné zbraně, ale o nefunkční zkorodovaná torza vykopaná při nálezech. Lze je podřadit pod torza zbraní, což je nová kategorie zbraní kategorie D, které může držet každý starší 18 let a zavedla ji novela zbrojního zákona od letošního února,“ uvedl pro server Novinky.cz obhájce Radek Ondruš. Podle něho se policie i státní zástupce dopustili pochybení.

Archeologický ústav AV ČR, na který se obrátila ve věci i policie, tvrdí, že hodnota nálezů je archeologická, tudíž si je nemůže jen tak nechat. Z tohoto důvodu je Vyvážil obviněn i z trestného činu zatajení věci. „Vyhledávání archeologických nálezů a provádění archeologických výzkumů reguluje zákon o státní památkové péči. Stanovuje podmínky pro provádění archeologických výzkumů. Pan Vyvážil ani spolek Aero Archiv Jirkov nebyli nikdy držiteli oprávnění k jejich provádění,“ stojí ve vyjádření.

Je to protizákonné a neetické, tvrdí ústav

Řada válečných míst je podle ústavu považována za válečné hroby. Podle nich je vybírání takových míst nejen protizákonné, ale i neetické. „To je absurdní. Právě bez amatérských hledačů by spousta věcí skončila nenávratně pryč, zničena ve šrotu, neexistovala by svědectví pamětníků ani příbuzných padlých letců, protože se o to archeologové a muzea nezajímali. Díky soukromým aktivitám sběratelů a badatelů naopak vznikly expozice, napsány byly publikace. Navíc my jsme věci vystavili veřejně,“ nechápe situaci muž.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články