Senát schválil zastropování cen energií. Čeká se na podpis Miloše Zemana

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
elektrina
Zdroj: Shutterstock

Senát včera schválil návrh na zastropování cen plynu a elektřiny. V současné chvíli tak novela čeká pouze na podepsání prezidentem. Strop bude u elektřiny 6 korun za kWh a u plynu 3 koruny kWh včetně DPH.

Nařízení, které vláda vydá začátkem října, bude pro domácnosti znamenat, že budou platit maximálně 9 korun za kWh. Jak vysvětluje web Vlády ČR, k částce 6 korun se připočítá regulovaná část ceny energie a výsledná částka bude mezi 7 až 9 korunami za kWh.

„Dnes jsme rozhodli o národním řešení současných vysokých cen energií, které koncem srpna vystoupaly do neakceptovatelných výšek,“ uvedl Petr Fiala k návrhu minulý týden. Senátem nyní prošel bez problému a čeká se jen na podpis prezidenta, připomíná iDNES.

„S ohledem na mimořádnou situaci, kdy ceny elektřiny a plynu násobně přesahují úroveň, která byla běžná před konfliktem na Ukrajině, se vláda rozhodla přistoupit k cenové regulaci na trhu s elektřinou a plynem,“ představil podle Novinek návrh v Senátu ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela.

Sněmovna se potýká s kritikou

Ačkoli je zastropování cen energií to, co dlouho lidé požadovali a podle mnohých bylo jedinou cestou, nesetkala se vláda po svém kroku s velkým úspěchem. Mnozí totiž mají za to, že přišlo zastropování pozdě, nebo že je strop příliš vysoký.

„Konečně jste se k tomu dokopali, co? Chtěli jste to zkusit co nejdéle, kolik vydržíme, a mastit si státní kasu na DPH a na zisku, co?“ napsal někdo v komentáři pod příspěvkem na facebooku. Jiným lidem se nelíbí, že vláda mluví o ceně 6 korun, když je ve skutečnosti realita jiná.

Řešení pro průmysl se připravuje

Vláda po dořešení zastropování cen slíbila, že se nyní zaměří na řešení problémů s cenami energií v oblasti průmyslu. Premiér Petr Fiala o tom promluvil již minulý pátek.

„Připravujeme také řešení pro průmysl. Toto řešení představíme ve středu po jednání se zástupci podnikatelských svazů a s ohledem na souběžně připravované evropské řešení,“ uvedl.

Zdroj: Vláda České republiky, iDNES, Novinky, CNN Prima NEWS, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články