Senátní komise se zase potřebuje poradit o tom, zda je Zeman schopen vykonávat funkci. Co si asi myslí občané?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: Sasa Dzambic Photography / Shutterstock.com

Stále řešené téma je to, zda bude Miloš Zeman sesazen z pozice prezidenta. Senátní komise pro Ústavu ČR a parlamentní procedury se zabývala návrhem na vyslovení neschopnosti prezidenta republiky hájit úřad. A jak to celé dopadlo?

Zatím nebylo rozhodnuto, zda komise doporučí Senátu, aby spustil příslušnou proceduru. Vyžádá si totiž další expertní stanoviska, mimo jiné od ústavních právníků. Předseda komise Zdeněk Hraba řekl, že se nebude vědět víc dříve než koncem června.

Velká kauza

Senátor Pavel Fischer je v celé kauze velice aktivní a tažení proti Zemanovi inicioval. Sám řekl, že prezidentovo chování je nevypočitatelné.

Šéf Senátu Miloš Vystrčil dodal, že se v této chvíli nenachází dostatek podkladů pro to, aby byl Zeman ze své pozice prezidenta sesazen. Při řešení je třeba počkat na stanoviska odborníků, podle Vystrčila však dostupné materiály nebudou dostatečné.

Návrh byl připraven na začátku června senátním bezpečnostním výborem. Podle předsedy výboru Pavla Fischera ukázal Zeman při řešení kauzy Vrbětice to, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu.

Ohrožení bezpečnosti našeho státu

Výbor, který je aktuálně v této kauze aktivní, čerpal dle Fischera ze Zemanových veřejných výroků. Jeden z nich je například Zemanovo opakované prohlášení, že vyšetřovacích verzí výbuchu ve Vrběticích je více.

Dle politika Fischera je Zemanovo vyjádření mylné a ohrožuje bezpečnost České republiky. Dále pak prý také prezident nedokáže odlišit utajovanou informaci od veřejné. Zvláštní také je, že se Zeman ke kauze Vrbětice vyjádřil až týden po odhalení celé záležitosti.

Horní komora již předloni navrhla ústavní žalobu na Zemana. Nelíbilo se jí to, že byl prezident nečinný v případě jmenování či odvolání členů vlády nebo jeho vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou České republiky.

Celá kauza je i nadále v řešení. Mnoho lidí sdílí názor senátora Fischera a souhlasí s tím, že Miloš Zeman není schopen vykonávat svou funkci prezidenta České republiky.

Zdroj: iDnes.cz
Autor: František OlšaSouvisející články