Server Ulož.to už lidem Pelíšky neposkytne. Z nařízení Nejvyššího soudu musel zcenzurovat vyhledávání i několika dalších filmů

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
pelisky
Zdroj: Profimedia

Nejvyšší soud ve čtvrtek potvrdil verdikt, který nařizuje serveru Ulož.to zastavit možnost vyhledávání a stahování filmu Pelíšky a dalších pěti českých snímků. Zamítl tím dřívější odvolání společnosti, která se hájila, že má na film právo. Loňské rozhodnutí Vrchního soudu v Praze, které se ukázalo být jedním z nejdůležitějších v oblasti autorských práv na internetu, platí.

Už dříve podle Novinek označili provozovatelé rozsudek za hrozbu pro svobodný internet. V rozsudku, který je zveřejněn i na internetové úřední desce Soudu, hrála velkou roli i společnost Dilia, která zastupuje autory a další nositele autorských práv.

Kromě Pelíšků se týká rozsudek i filmů Kobry a užovky, Ostře sledované vlaky, Vesničko má středisková a pohádek S čerty nejsou žerty a Obušku, z pytle ven. U Ostře sledovaných vlaků přitom Ulož.to nerespektovalo pravidla a ještě v březnu informovaly Hospodářské noviny o tom, že je snímek stále dohledatelný.

Server porušuje autorská práva

Podle společnosti Dilia je server Ulož.to jednou z největších hrozeb na internetu, protože systematicky porušuje autorská práva. Právě zákaz několika českých snímků měl v tomto ohledu server omezit. Vrchní soud navíc zdůraznil, že toto omezení se může i do budoucna týkat pouze konkrétních snímků, nikoli celého webu.

Na druhou stranu se podle rozsudku server liší od mnoha pirátských stránek a nenese tak přímo zodpovědnost za porušování autorských práv některými uživateli. Po upozornění soudů navíc závadné soubory maže, tedy až na výjimečný případ s filmem Ostře sledované vlaky.

„Sama skutečnost, že poskytovatel služby ukládání informací obecně ví o tom, že prostřednictvím jeho služby jsou neoprávněně zpřístupňována díla, stejně jako výdělečná povaha poskytování služby, nestačí k závěru, že poskytovatel služby jedná s cílem účastnit se jednotlivých autorskoprávních deliktů neoprávněného sdělování těchto děl veřejnosti,“ stojí v rozhodnutí NS.

V některých případech je nutné zakročit

Ačkoli soud se v tomto ohledu postavil na stranu webu, rozsudek dodává, že v některých oprávněných případech je možné serveru nakázat částečné omezení činnosti. Tedy například ukončit možnost poskytování některých konkrétních snímků.

„Ostatně v současnosti existují a jsou používána taková technologická opatření, která i v podmínkách masového využívání služeb ukládání informací jsou způsobilá odhalit opakovaně neoprávněně uložené a zpřístupněné soubory obsahující díla či předměty práv s autorským právem souvisejícím,“ napsali soudci.

Pelíšky ani několik dalších českých filmů si tak lidé na Ulož.to už nestáhnou, je také možné, že se do budoucna nařízení soudu bude vztahovat i k dalším filmům. Server na stránkách uvádí, že rozhodnutí respektuje, proti cenzuře však bude bojovat.

Zdroj: Rozsudek Nejvyššího soudu, Novinky, Ulož.to, Lupa, Hospodářské noviny

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články