Sex pouze se souhlasem. Mobilní aplikace pohořela v Dánsku, možná má úspěch u naší mladé generace

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
par laska
Zdroj: Shutterstock

Sexuálně motivované trestné činy jsou ve světě i u nás velmi častým problémem. Právě s ním chce bojovat nová aplikace XPass, pomocí které budou lidé moci vyjádřit oficiální souhlas se sexuálním stykem. Aplikaci, která bojuje za bezpečné sexuální prostředí, si mohou lidé stáhnout pro iOS a Android od minulého týdne.

„Ambicí projektu je výrazně snížit počet sexuálních trestných činů, ale i křivých obvinění,“ uvedla pro Novinky zakladatelka projektu Alena Sadílková. Ta také dodala, že podle Amnesty International a společnosti Pro Fem byla v Česku znásilněna každá desátá žena.

„Aplikace reaguje na trend legislativy západních zemí a Evropské unie o povinnosti obviněné osoby ze sexuálního násilí zajistit důkaz o tom, že k danému sexuálnímu aktu byl udělen souhlas,“ říkají autoři projektu.

Řada nastavení

Aplikace funguje tak, že si v ní člověk nastaví souhlas, či nesouhlas s některými sexuálními praktikami a může si vybrat konkrétního člověka, který mu má pomoci v případě ohrožení, aplikace má i mechanismus proti udělení souhlasu pod nátlakem.

„Důležité pro mě bylo, aby souhlas nebyl zneužitelný. Informace je uložená v aplikaci a dostanou se k ní pouze na žádost orgány v trestním řízení,“ prohlásila Sadílková. Podle ní bude největší zájem o aplikaci mezi mladou generací, která má tendence k digitalizovanému životnímu stylu.

„Přijde mi to jako nesmysl. Nemyslím si, že by nějaká aplikace mohla se současnou situací cokoli udělat. Já osobně to moc neřeším a myslím, že lidé mojí generace to budou považovat spíš jako legraci, vtip, rozhodně ne za nástroj, který by měli používat tak, jak je zamýšleno,“ míní pro Přehledně24 dvaatřicetiletá studentka Andrea.

Její slova dokazuje i anketa serveru iDNES, podle které si 96 % lidí myslí, že aplikace nemá žádný smysl. „Moc nerozumím tomu, jak by mohla taková aplikace cokoli změnit. Podle mého názoru je to nesmysl,“ doplňuje Andreu její kamarádka Dominika.

Příklad z Dánska

Už v roce 2021 byla založena podobná aplikace také v Dánsku. V tomto případě se jednalo o platformu iConsent, která umožnila registrovanému uživateli nastavit si pravidla pro pohlavní akt a umožnit partnerovi se vším souhlasit. Informace měly být platné vždy pouze 24 hodin.

Dánům se ale aplikace nelíbila. Ačkoli někteří ji zpočátku využívali, velmi rychle nadšení opadlo. Dokonce i místní odborníci tvrdili, že formuláře rozhodně do postele nepatří a podobná aplikace nemá žádný velký smysl. Jak to bude s její oblíbeností u nás se uvidí již velmi brzy.

Zdroj: MobilMania, iDNES, Novinky, XPass, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články