Šíleně smutná budoucnost: Za benzín dáme 75 korun a automobily budou jen pro bohaté

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
benzin
Zdroj: Shutterstock

Ceny benzínu i nafty jsou dnes pro mnoho řidičů neúnosné. Oproti loňskému roku je benzín v průměru dražší o šest korun a nafta o čtyři. A podle všeho by to mělo být ještě horší. Po letošních volbách se pravděpodobně dočkáme opět změny cen.

K problému se vyjádřil ekonom a odborník Lukáš Kovanda, který o celé situaci promluvil v pořadu 360° na CNN Prima NEWS. Například Němci by podle jeho slov měli už brzy platit za litr pohonných hmot až o 18 korun více než v současné době, což je zdražení, které se při natankování plné nádrže už opravdu projeví.

Evropská komise navíc žádá, aby se přestala úplně vyrábět auta se spalovacími motory. Podle všeho by tak v budoucnu měla všechna tato vozidla nahradit jen ta, která známe jako elektromobily. Ačkoli se problém zdražování týká hlavně Německa, ušetřena podle Kovandy nebude ani Česká republika.

Klimatická předsevzetí

„Riziko zdražení stoupá, po německých volbách, pokud by zvítězila strana zelených, se budou rychle zvyšovat ceny. Nebyli bychom ušetřeni ani my,“ řekl v pořadu pro CNN Prima NEWS Kovanda a dodal, že se Německo zdražením pohonných hmot snaží plnit klimatické předsevzetí, které si stanovilo.

To, že by se od roku 2035 měly vyrábět pouze elektromobily, je součástí tohoto předsevzetí. Jenomže ačkoli německá vláda to možná myslí s ovzduším dobře, podle odborníků je nesmysl zdražit tak šíleně moc najednou, protože pro mnoho řidičů to bude skutečně neúnosné.

„Německo bude zemí s nejdražším benzínem v celé Evropě. Při současných cenách může v přepočtu stát i 75 korun za litr, to je velká darda i na Němce. A mělo by to neblahý vliv i na českou ekonomiku,“ zdůraznil Kovanda.

Česko bude zvyšovat daně

Česká republika se také svým způsobem zavázala k tomu, že se pokusí dosáhnout do roku 2050 uhlíkovou neutralitu. Pokud k tomu má ale skutečně dojít, bude se podle ekonomů muset něco stát. A tím něčím podle Kovandy bude zvyšování daní.

„Myslím, že hned po našich volbách, zvlášť, pokud uspějí Piráti a Starostové, se můžeme dočkat zvyšování spotřební daně z minerálních olejů,“ zmínil mimo jiné v pořadu odborník a dodal, že pokud se letos někomu zdála paliva drahá, bude za pár let ještě rád na rok 2021 vzpomínat.

„V budoucnosti si chudší a nižší vrstvy nebudou moci dovolit individuální cestování,“ dodal Kovanda s tím, že paliva půjdou pravděpodobně už pouze a jenom nahoru, a bohužel toho, že by ceny někdy začaly klesat, se pravděpodobně pěkných pár desítek let nedočkáme.

Zdroj: CNN Prima NEWS, denik.cz, TV Nova

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články