Šimon zdolal na vozíku půlmaraton. V lidech vyvolal solidaritu

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
invalidni vozik
Zdroj: Natee K Jindakum/Shutterstock.com

Trpí mozkovou obrnou a je připoután na invalidní vozík, přesto dokázal pro mnohé nemožné. Šimon Čepka, kterému je patnáct let, navzdory svému postižení dokázal zdolat trať půlmaratonu. Jeho čin v lidech vyvolat neuvěřitelnou vlnu solidarity. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

Všechno začalo nevinnou výzvou učitele z hořického gymnázia. Lidé měli kolem Hořic jít do přírody a uběhnout, ujít pěšky, nebo ujet na kole 21 kilometrů. Jenže to ještě nevěděl, že se do výzvy zapojí i rodina Čepkových.

Problém s trasou měli i jeho sourozenci

To, že se do toho zapojil i patnáctiletý Šimon, přimělo učitele pořádajícího onen event založit sbírku pro postiženého chlapce. Ten totiž celou trať zvládl zdolat za pomoci svého vozíku.

„Zůstal jsem na něj koukat. Šel mi mráz po zádech, když jsem si uvědomil, jak Šimon zabojoval,“ vzpomíná učitel Zemědělské akademie a Gymnázia Hořice Marek Palouš pro CNN Prima NEWS.

Šimon se do výzvy pustil opravdu se vším všudy. Pokud se na trase dostal před překážku, která šla s vozíkem zdolat těžko, nebo dokonce vůbec, na pomoc mu přišli sourozenci. S jejich pomocí a berlemi, které měl s sebou, pokračoval v cestě dál.

Chlapec sám přiznal, že nejhorší na celém úseku byly obrovské kopce. „Nejtěžší byl jeden kopec, který jsem nemohl vyjet, takže jsem musel jít pěšky,“ vypráví Šimon. S dvaceti jedna kilometrovým úsekem ale měli potíže i jeho sourozenci.

Jeho bratři jsou jednovaječná dvojčata, která se narodila dokonce předčasně. „Nahoře foukal silně vítr, cestou dolů jsme museli brzdit, což také není jednoduché,“ řekl bratr Matouš CNN Prima NEWS.

Peníze mu život usnadní

Matouš musel podstoupit operaci srdce. V ten samý moment se u Šimona začala projevovat dětská mozková obrna. Díky silné vůli a pravidelnému cvičení je schopen ujít několik metrů najednou. Jenže život by mu dost usnadnil vozík s motorovým pohonem. „Reakce lidí byla fantastická. Během necelého dne bylo na kontě přes sto tisíc korun,“ prozradil Marek Palouš.

Na nové vylepšení svého vozíku se Šimon velice těší. „Už si představuje, že by mohl jet vlakem do Hradce Králové nebo se dostat do lesa. Myslím si, že samostatnost, kterou tím nabude, mu velmi pomůže,“ sdělila chlapcova matka Jitka Čepková.

Pohon by měl přijít do několika týdnů, a dokonce zbytek financí pokryje i koupi nového vozíku. Stávající už je mu několik let malý.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články