Liberecký podnikatel zaútočil na mladou rodinu s dětmi brokovnicí

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
brokovnice utok
Zdroj: Rionegro/Shutterstock.com

Případ vlivného podnikatele Jiřího Vařila z Liberce končí. Podle svědků muž skrytě ovládal jednoho z největších autobusových dopravců v naší zemi. A nyní stane před soudem kvůli vydírání, poškození cizí věci a výtržnictví. Jenže to není jeho jediný problém se zákonem. Informuje o tom CNN Prima NEWS.

V lednu roku 2019 na okraji Liberce z ničeho nic zazněl výstřel. „Neviděla jsem nic, ale slyšela jsem jednu ránu,“ vzpomíná jedna žena ze sousedství.

Na místo podle informací ihned dorazila policie i se speciálně školenou jednotkou pro zásahy proti ozbrojeným pachatelům. Na místě činu bylo auto s prostřeleným chladičem.

Na rodinu střílel z brokovnice

„V autě seděla mladá rodina, rodiče se dvěma dětmi, na příjezdové cestě zastavili, hledali cestu v navigaci. V tu chvíli přiběhl Vařil s brokovnicí v ruce a křičel na ně, aby okamžitě vypadli. A pak vystřelil,“ řekl pro CNN Prima NEWS zdroj obeznámený s vyšetřováním.

Následně se majitel vily nechal dobrovolně zatknout a bez problémů odevzdal zbraň. Podle zdrojů se bál o svou bezpečnost.

V prvotní fázi podnikatele kriminalisté podezřívali z pokusu o vraždu. Přestože je balistika v případě brokovnice velmi složitá, podle všeho tuto teorii nepotvrdila. „Nepodařilo se prokázat, že výstřel, tak jak byl mířený, mohl ohrozit posádku auta,“ vysvětlil zdroj.

Podle zkušeného střeleckého instruktora je střelba na auto brokovnicí něco jako ruská ruleta. „Za určitých okolností mohou broky projít skrz karoserii i skrz sklo, záleží na úhlu, na velikosti broku. Podle mého názoru nemůže mít v žádném případě jistotu, že neublíží okolí ani sobě,“ tvrdí instruktor.

Jiří Vařil byl nakonec obviněn z vydírání. Bylo totiž prokázáno, že mířil na rodinu v autě a požadoval, aby ihned odjela. A pokud tak neučiní, vystřelí, což nakonec skutečně udělal. „Děkuji za váš zájem, bohužel vám v tuto chvíli nemohu poskytnout bližší informace k případu, neboť bych tím mařil policejní vyšetřování,“ napsal podnikatel v SMS pro CNN Prima NEWS.

Jenže v předloňském roce pro iDnes řekl, že se bojí. Údajně věděl o tom, že policie po něm jde kvůli korupční kauze.

„Charakter toho sledování měl podobu stalkingu. Neustále mi někdo říkal: ‚Něco se na tebe chystá,‘ neustále mi někdo přes někoho jiného nosil varovné vzkazy, ať už v dobrém, nebo ve zlém. Začal jsem mít psychické problémy, slyšel jsem i trávu růst. Chyba byla, že jsem to neřešil. Vyústilo to v naprosté lidské selhání, v panické atace, že mi jde o život, jsem situaci nevyhodnotil a udělal chybu. Nikomu se nic nestalo, s tou rodinou jsem se spojil, odškodnil je a oni mi odpustili,“ řekl tehdy pro iDnes.

Podle svých slov s policií plně spolupracuje a je připraven nést jakoukoliv odpovědnost. Sám ale také tvrdil, že se jednalo, co se střelby týče, o jednoznačně ojedinělý čin.

Policie ale během vyšetřování musela v kauze podnikatele řešit další dva násilné konflikty. „V rámci vyšetřování tohoto případu jsme zdokumentovali a prověřovali další událost obdobného charakteru,“ vysvětlil už vloni v létě liberecký policejní mluvčí Vojtěch Robovský.

Kriminalisté ho moc dobře znají

Kriminalisté Vařila ale znají z minulosti. Dříve už vytáhl brokovnici na nicnetušící výletníky, nebo se dokonce několik let spekulovalo, zda není vlastníkem firmy BusLine, což je jeden z největších autobusových dopravců u nás. V tom čase patřil mezi nejbohatší občany v Liberci a podle některých výpovědí kolem sebe rozhazoval peníze ve velkém.

V celém případu je obviněno 17 lidí a 14 firem. „Jde o trestnou činnost úplatkářského charakteru, jak podplacení, tak přijetí úplatku. Částka se pohybuje zhruba kolem 18 milionů v součtu těch všech trestních stíhání. Rozsah skutků se stále rozšiřuje s tím, jak dochází k vyhodnocování velkého množství nashromážděného důkazního materiálu,“ uvedl dozorující státní zástupce Martin Feřt. Kdy padne obžaloba, zatím není jasné.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články