Slavný Discoland půjde k zemi. Obnovení diskotéky už nepřipadá v úvahu

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Discoland Jonak
Zdroj: František Vlček / MAFRA / Profimedia

Díky televiznímu hitu Devadesátky si mnoho lidí vybavilo nespoutanost a divokost 90. let a také kontroverzní osoby s touto érou spojené. Jednou z nich byl i podnikatel Ivan Jonák a jeho ikonický klub Discoland Sylvie. Tento devadesátkový památník se ale bude podle Blesku brzy bourat.

Porevoluční léta u nás jsou spojená s celou řadou kontroverzních podnikatelů. Někteří balancovali na hraně zločinu, jiní ale i velmi daleko za ní. Jednalo se například o podnikatele Františka Mrázka, Radovana Krejčíře či Ivana Jonáka.

Vyhlášené doupě neřesti

Právě poslední jmenovaný byl majitelem jednoho z nejikoničtějších podniků své doby. Jeho Discoland Sylvie navštěvoval snad každý, kdo něco znamenal. Potkávali se tam šéfové podsvětí, ale také celebrity, jako třeba Lucie Bílá, Karel Gott a desítky dalších.

Rozjetou slávu podniku překazilo až zatčení jeho majitele. Ten byl v roce 1994 obviněn z objednání vraždy své vlastní manželky. Ve vězení nakonec strávil 12 let. Po návratu se snažil zašlou slávu diskotéky obnovit, to se mu však nakonec nepodařilo a v roce 2016 zemřel.

Zašlou slávu nikdo neobnovil

Od té doby budova na pražské Libni spíše chátrala. Nakonec ji koupila realitní firma podnikatele Petra Michovského. Ta měla v objektu několik nájemců, kteří se tam snažili opět rozjet taneční klub. Nikomu se to ale nakonec nepodařilo.

Jak prozradila dcera zesnulého Jonáka Veronika, problém je především ve špatných sousedských vztazích. Hned vedle Discolandu totiž sídlí městský úřad.

„Nešlo tam dělat vůbec nic. Už různí nájemci, kteří měli dostatek peněz, se tam pokoušeli rozjet diskotéku. Problém je, že hned vedle sídlí obecní úřad pro Prahu 8 a ten velice houževnatě veškeré pokusy o cokoliv likvidoval,“ svěřila se žena Expresu.

Část budovy půjde k zemi

Stávající majitel se tak rozhodl k radikálnímu kroku. Část ikonické budovy hodlá strhnout a vystavět tam prostory k bydlení. Blesku to prozradil Uwe Vaník, dvorní diskžokej bývalého tanečního podniku.

O tom, že budova hledá nové zaměření, promluvil už v lednu zástupce majitele Roman Bílek. „Nemovitost má v posledních šesti letech stále stejného majitele. Co se týká využití objektu, hledá se v současné době ve spolupráci s architekty a projektanty vhodná koncepce a podoba jak interiéru, tak i exteriéru budovy,“ řekl deníku Expres.

To, že by majitel chtěl navázat na současnou retro vlnu, kterou odstartoval seriál Devadesátky, ale také rovnou vyloučil. „Že by došlo k obnově ‚historického zaměření‘ budovy Discolandu v plném rozsahu, nelze považovat za reálné,“ dodal Roman Bílek.

Zdroj: Blesk, Expres

Autor: Markéta MladáSouvisející články