Slovensko poskytlo Ukrajině systém protivzdušné obrany S-300. Prezident Biden jim za to slíbil systém Patriot

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Protiraketovy system
Zdroj: Profimedia

Televize Markíza přišla s informací, že byl ukončen tajný přesun systému protivzdušné obrany S-300, který měl trvat dva dny. Informaci později potvrdil i slovenský premiér Eduard Heger. Tento systém žádal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém projevu k americkému Kongresu v polovině března.

Díky tomuto daru bude Ukrajina mít možnost bránit ukrajinský vzdušný prostor. Kromě tohoto významného daru od Slovenska, se Ukrajina dočkala další pomoci od Austrálie, Velké Británie i České republiky.

Slovenskou republiku za tento krok ocenil mimo jiné i americký prezident Joe Biden a potvrdil, že Slovensko obdrží náhradou protivzdušný systém Patriot od USA.

Systémy S-300 Ukrajině velmi pomohou

Tyto systémy slouží k zneškodnění vojenských letadel a střel, a tedy napomáhají chránit vzdušný prostor dané země. Pomocí radarů a odpalovacího zařízení může ukrajinská armáda zmařit raketové útoky ze strany Ruska. Jedná se tedy o alternativu k původnímu požadavku Ukrajiny na vytvoření bezletové zóny nad Ukrajinou.

Za tento dar Slovensku poděkoval prezident Zelenskyj ve videu, které sdílel premiér Heger na svém facebooku.

„Jde o zodpovědné rozhodnutí, kterým SR, jako země, jež podporuje mír, svobodu a ochranu lidských práv, poskytuje pomoc ve formě čistě obranného systému Ukrajině a jejím nevinným občanům. Věříme, že tento systém pomůže zachránit co nejvíce nevinných Ukrajinců před další agresí Putinova režimu,“ uvedl pro ČTK premiér Heger. Upřesnil také, že tento dar neznamená, že se Slovensko zapojilo do konfliktu na Ukrajině.

Na Slovensku byl již dříve umístěn sytém protivzdušné obrany Patriot. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď ubezpečil občany, že se nejedná o náhradu za systém S-300. Také uklidnil občany, že tím nebyla snížena obranyschopnost země, a naopak dojde k jejímu posílení, až dorazí náhradní protivzdušný systém od USA.

„Čtyři baterie špičkového systému Patriot v nejmodernější verzi poskytují nesrovnatelně vyšší obranný potenciál než jeden nemodernizovaný systém S-300 z roku 1987,“ informoval Naď přes ČTK.

Slovenská vláda ohledně daru nebyla zcela jednotná. Dle Roberta Fica se tímto Slovensko zapojilo do válečného konfliktu. V souvislosti s tím dokonce ohlásil, že opozice podává návrh na odvolání vlády. K tomu, aby se tak opravdu stalo, však opozici v parlamentu chybí potřebné hlasy.

Slovenský premiér se zároveň vydal do Kyjeva společně s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou a šéfem unijní diplomacie Josepem Borrellem. Jeli sem společně předat Zelenskému dotazník, na jehož základě se bude rozhodovat o přijetí Ukrajiny do EU.

V rámci návštěvy navštívili Buču a dle agentury DPA von der Leyenová řekla: „Tady v Buče jsme viděli, jak se naše lidskost roztříštila. S lidmi z Buče truchlí celý svět.“

Vojenské vybavení zasílají i ostatní země

Česká republika začátkem dubna poslala na Ukrajinu několik desítek tanků T-72 a bojových vozidel. Dle serveru Echo24 se jedná o dar české armády vycházející z dohody v rámci NATO.

Velká Británie se zavázala poslat Ukrajině vybavení za v přepočtu 2,9 miliardy korun. Dle ČTK se bude jednat o přenosné protiletecké střely Starstreak, osm set protitankových raket, munici, ale také helmy, neprůstřelné vesty a přístroje pro noční vidění.

Austrálie v pátek 8. dubna odeslala na Ukrajinu obrněná vozidla Bushmaster. I tento dar byl zaslán na základě výzvy ukrajinského prezidenta. Ten před týdnem o dodávku jedenáctitunových víceúčelových transportérů požádal ve svém projevu před australským parlamentem.

Zdroj: ČTK, Novinky, Echo24, ČT24, Twitter, Markíza

Autor: Soňa Jiroutová



Související články