Sněmovna plánuje zavedení pracovní skupiny, která bude zabraňovat obstrukcím

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
poslanecka snemovna
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Po několika obstrukčních jednáních se vláda rozhodla zakročit. Dle předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové proto vznikne ve Sněmovně pracovní skupina, která by obstrukcím měla zabránit. Skupinu bude s největší pravděpodobností řídit Jan Bartošek. Opakující se obstrukce při jednáních, které vedou k mnohahodinovým jednáním bez výsledku, tak dohnala vládu k radikálnímu kroku. Opozice před ním však varuje.

„Už jsme opozici v debatách minulý týden upozornili, že náš pohár trpělivosti přetekl,“ řekla na téma obstrukcí Adamová v rozhovoru pro Deník N.

Obstrukce zejména ze strany SPD a ANO

V poslední době je to zejména hnutí SPD, kterému se daří dlouhé obstrukce u řečnického pultu. SPD blokovala například již přijetí novely pandemického zákona. Z poslední doby lze připomenout snížení plateb za státní pojištěnce či chystané obstrukce ohledně korespondenční volby.

„Naší prioritou je skutečné řešení problémů občanů. Ale vládní koalice chce zhoršovat životní standard občanů, proto dochází k těmto, řekl bych, zdlouhavým návrhům,“ brání se předseda SPD.

Ještě více obstrukcí však dle Adamové uskutečňuje hnutí ANO.

„V každém volebním období je nějaké téma nebo dvě, které si opozice vybere jako klíčové a řeší ho obstrukcemi. Jenže hnutí ANO, v některých případech i SPD, si jich takto vybralo už asi sedm,“ uvedla Adamová.

Adamová také upozorňuje na skutečnost, že lze návrhy prosazovat silou na mimořádných schůzích. „V případě mimořádné schůze se program nedá měnit a doplňovat, tam si ušetříme hodiny projevů. Samozřejmě můžou být ty s přednostním právem, ale těch je omezené množství,“ vysvětlila svá slova.

Obstrukce se objevily i ve třetím čtení návrhu na odklad části stavebního zákona. „Tato krátká novela, která už je ve třetím čtení bez pozměňovacích návrhů, by mohla být odbavena za patnáct až dvacet minut,“ upozornil Ivan Bartoš.

Mluví se o i o novele jednacího řádu

Dle šéfa lidoveckého poslaneckého klubu Marka Výborného se bude vzniklá pracovní skupina věnovat i novelizaci jednacího řádu, píše CNN Prima News.

„Z toho, jakým způsobem je využíván k obstrukcím, vyplývá, že je potřeba jednací řád změnit,“ doplnil k tomuto tématu také předseda pirátských poslanců Jakub Michálek.

Adamová upozornila, že jednací řád je zákonem, a tedy i toto projednávání mohou doprovázet obstrukce.

„Pokud nebude ze strany opozice vůle a ona může obstruovat i tuto normu, tak také existuje možnost přijímat takzvaná autonomní usnesení, podle kterých se pak následně řídíme. Tam je možnost omezovat i řečnickou dobu, a to i (poslanců) s přednostními právy,“ vysvětlila pro ČT24 možná řešení Adamová.

„A pak se taky může ještě přijmout, že opozice nebude mluvit vůbec, ne? To by mohl být poslední bod. Je to krok špatným směrem,“ reagovala na změny podle České televize Alena Schillerová.

Zdroj: Deník N, CNN Prima News, ČT24

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články