Sněmovna schválila vojenský výcvik Ukrajinců na našem území, v neděli začala cvičení. Okamurovi se to nelíbí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ukrajina vojaci
Zdroj: Profimedia

Ukrajinští vojáci se mohou cvičit i v České republice. Minulý týden o tom rozhodla Poslanecká sněmovna, jež zároveň schválila vyčlenění několika desítek vojáků, kteří budou pomáhat s výcvikem Ukrajinců v dalších zemích EU. V neděli pak u nás začala první cvičení.

Minulý týden v úterý Poslanecká sněmovna odsouhlasila pobyt ukrajinských vojáků, kteří jsou u nás za účelem výcviku. Na twitteru pak armáda uvedla, že cílem výcviku je, aby ukrajinské ozbrojené síly byly schopné vést samostatně bojové operace a efektivně bránily své území.

„Návrh mandátu vychází ze zahraničně politických a bezpečnostních priorit České republiky, které jsou výrazně ovlivněny ruskou agresí proti Ukrajině. I z tohoto důvodu je prioritou předkládaného návrhu pomoc s výcvikem ukrajinských vojáků, a to v zájmu úspěšného boje proti ruskému agresorovi,“ cituje slova Jany Černochové web ministerstva obrany.

Už o víkendu pak jednotky začaly svůj výcvik, a to konkrétně v Libavé na Olomoucku. „Ve vojenském prostoru Libavá v Olomouckém kraji už jsou ukrajinští vojáci na plánovaném cvičení,“ řekl v neděli serveru iDNES náčelník generálního štábu Karel Řehka. Přesný počet vojáků ministerstvo z bezpečnostních důvodů nezmínilo.

Cvičení vychází z dvoustranné dohody české a ukrajinské vlády. Při výcviku ukrajinských vojáků získá nové zkušenosti i česká armáda, uvedla podle České televize ministryně obrany. Podle jejích slov půjde například o informace o operačních postupech obou válčících stran.

Chráníme i sebe

Ke schválení výcviku ukrajinských vojáků u nás se pochvalně vyjadřují politici na sociálních sítích. Například šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová na svém twitteru napsala: „Výcvik ukrajinských vojáků na našem území jsme schválili, abychom pomohli Ukrajině. Proruským silám u nás se to nelíbí a téma zneužívají. My jsme však nezapomněli, že nás Rusko označilo za nepřátelskou zemi a netají se tím, že chce Ukrajinu vyhladit. Chráníme tím i sebe.“

Koalice SPOLU pak doplnila, že pomůže ukrajinským vojákům bránit se ruské agresi. „Ve Sněmovně jsme schválili výcvik ukrajinských vojáků v České republice. Stojíme na straně Ukrajiny, která čelí bezprecedentním útokům Putinova Ruska!“ stojí v příspěvku.

Okamurova kritika

Ačkoli v minulém týdnu schválila výcvik Sněmovna a o dva dny později také Senát, řada politiků je proti. Výrazně protestuje například lídr SPD Tomio Okamura. Ten například na facebooku sdílel vyjádření svého stranického kolegy Radima Fialy.

„Radim Fiala: Vláda si půjčuje, aby v ČR cvičila ukrajinské vojáky,“ napsal Okamura k příspěvku. SPD přitom už v mnoha případech vládu za podporu Ukrajiny kritizovala s tím, že Česko by mělo být na prvním místě, což se podle hnutí neděje.

Na Okamurův odpor reagoval ve vysílání CNN Prima NEWS hejtman Martin Kuba. „Když se podívám na jakoukoliv kandidaturu, plakát nebo profil fanouška SPD, vidím tam českou vlajku. Chci vás upozornit, že kdyby tak, jak mluvíte vy dneska, mluvili lidé v roce 1938 v momentě, kdy se česká území měla postupovat Německu, tak českou vlajku už nemáte,“ řekl.

Zdroj: Poslanecká sněmovna ČR, Ministerstvo obrany ČR, iDNES, Twitter, Česká televize, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články