Na Kongresovém centru v Praze vyrostla solární elektrárna o velikosti fotbalového hřiště. Zajistí budově až 10 % energetické spotřeby

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
solarni panely
Zdroj: Shutterstock

Na střeše Kongresového centra v Praze byla nově vybudována fotovoltaická elektrárna o ploše sedmi tisíc metrů čtverečních. Díky ní se budova v případě nouze neocitne bez energií, ale bude mít několikadenní zásoby. Celkově je na střeše centra postaveno 2 080 solárních panelů o instalovaném výkonu 936 kWp, uvádí Seznam Zprávy.

„Jde o jeden z největších projektů energetických úspor v Česku vůbec,“ říká generální ředitel ČEZ Daniel Beneš. Podle jeho slov by měla střešní fotovoltaika ušetřit až 5,5 milionů korun ročně. Technický týdeník pak potvrzuje, že jde o jednu z největších střešních instalací solární elektrárny v České republice.

Ačkoli Ekolist uvádí, že by solární panely měly pokrýt zhruba až 10 % spotřeby Kongresového centra, tento zdroj energie nemá jen své výhody, ale také řadu negativ. Kromě vysokých nákladů na instalaci je to například i kolísavost intenzity záření v průběhu roku.

Ačkoli jsou ale solární panely závislé na slunečním záření, kterého může být v průběhu roku méně, podle Pražského deníku se ty na střeše Kongresového centra mnohonásobně vyplatí. Server uvádí, že jde o elektrárnu o velikosti fotbalového hřiště, a příjem slunečních paprsků tak bude ve slunné dny opravdu vysoký.

Letošní zimu zvládneme

Nadšení z elektrárny na střeše Kongresového centra sdílel na svém facebooku například premiér České republiky Petr Fiala. Podle jeho slov je jasné, že letošní zimu Praha zvládne úplně bez problémů a elektrárna je způsobem, jak si obavy z krize ušetřit i v dalších letech.

„Kongresové centrum, ve kterém má podíl i stát, ukazuje cestu, kterou můžeme jít při hledání energetických úspor, abychom snižovali náklady a zvýšili naši energetickou bezpečnost a soběstačnost. Při této příležitosti můžu také s velkou radostí konstatovat, že si mnoho našich občanů a firem uvědomilo, že šetření plynem a elektřinou je důležité, a volí velmi odpovědný přístup,“ napsal Fiala.

Sporné názory

Část občanů si Petr Fiala svým příspěvkem získal, mnohým se ale naopak některé věci nelíbí. „Super, děkujeme, že se snažíte, abychom nebyli závislí na cizích energiích, hlavně ne na ruském plynu,“ pochvaluje někdo.

„Dávno měly být všechny střechy ze solárních panelů,“ uvádí další sledující. Jenomže podle některých neposkytl k věci Fiala dostatek informací, a to, co se jeví jako skvělý projekt, může ve skutečnosti skrývat mnohá úskalí.

„Fialo, taky nám pak řekněte, kolik to přes zimu vyrobí energie. Za jakou investici? S jakou návratností? Kdo to připojí do sítě a za jakých podmínek? Komu jste tím dali královsky vydělat? Byla na to dotace? Kolik a proč?“ přichází s několika otázkami jeden z uživatelů facebooku.

Podle odborníků je instalace solárních panelů na pražské Kongresové centrum jednoznačně výhodná. Na dotazy, proč se podobně nejednalo i v mnoha jiných případech, ale podle CNN Prima NEWS odpovídají, že to bohužel ne vždy je možné.

Na některých místech je totiž instalace podobných elektráren prakticky nemožná, což je jednou z hlavních nevýhod tohoto zdroje energií.

Zdroj: Seznam Zprávy, Technický týdeník, Ekolist, Pražský deník, Facebook, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články