Sněmovna schválila zákaz výroby plastových brček a příborů. Plastové lahve budou nově vyráběny z 30 % z recyklátu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
brcka
Zdroj: Shutterstock

V souladu s předpisy Evropské unie bude v České republice zakázána výroba plastových příborů a brček. Novinku schválila ve středu Sněmovna. Zároveň také přišla s novelou, která zajišťuje, že od roku 2030 budou muset být veškeré plastové lahve vyrobeny minimálně z 30 % z recyklátu.

„Směrnice (EU) byla přijata za účelem omezení plastového obalu v mořích,“ uvedla dříve ve Sněmovně ministryně životního prostředí Anna Hubáčková. Plasty jsou jedním z největších ekologických problémů, se kterým se v současné době svět potýká.

Novela zakazuje výrobu některých konkrétních plastových produktů, mezi něž kromě brček a příborů patří také vatové tyčinky, tyčky k uchycení balonků či nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu. Víčka z lahví navíc nebude možné odtrhnout.

„Po zákazu by se podle ministerstva životního prostředí měla ročně snížit spotřeba těchto výrobků o zhruba 1,77 miliardy kusů,“ uvádí web Poslanecké sněmovny. K většině věcí, které budou díky novele zrušeny, už dnes existují neplastové alternativy.

Snížíme množství odpadů

„Díky zákonu se nám podaří snížit množství odpadů, které dnes nesmyslně končí na skládkách,“ objasnila ministryně. Pro schválení zákona hlasovalo 113 poslanců. Změny měly vejít v platnost už loni v červenci, jenomže bývalá Sněmovna nestihla novelu odhlasovat.

„Takový zákon musel přijít, do jisté míry je i revoluční,“ říká pro TV Nova Milan Havel, odborník z ekologického sdružení. „Je to vlastně úplně poprvé, kdy došlo k závěru, že se v rámci ochrany přírody může zakázat výroba některých produktů.“

Největším problémem podle Havla je, že se plasty zbytečně plýtvá. Škodlivé rozhodně jsou, pokud by jich ale lidstvo využívalo skutečně pouze tolik, kolik potřebujeme, byl by jejich negativní vliv na přírodu poloviční. Nejen Češi, ale i celý svět totiž neumí využívat plasty s mírou.

Češi se snaží

Podle ankety na webu Novinky využívá například jednorázová plastová brčka čím dál méně lidí. „Nahrazení plastových brček papírovými mi přišlo nejprve jako dobrý nápad. Pak jsem ale zjistil, že se ta papírová prakticky nedají použít,“ říká pro Přehledně24 Radek z Prahy.

„Koupil jsem si proto brčka kovová, která mohu používat opakovaně. Když si dávám pití venku, brčka zásadně odmítám. Přijde mi to jako zbytečnost, která pouze ničí přírodu.“ Jeho názor sdílí i kamarád Adam. „Plastovým produktům se vyhýbám, jak to jen jde,“ tvrdí.

Zdá se, že zákaz některých plastových výrobků tak nebude pro Čechy problémem. Na druhou stranu novela nezavádí povinnost zálohování PET lahví, které prosazuje iniciativa výrobců nápojů. Podle bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce by totiž tyto lahve musely být před dalším použitím přetaveny na nové úplně stejně jako lahve vyhozené do kontejnerů.

Zdroj: Poslanecká sněmovna, Novinky, TV Nova, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články