Soud prodloužil Redlovi nesvéprávnost. Policie tvrdí, že neprávem. Vyšetřování se bude zabývat širokou minulostí kontroverzního podnikatele

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
michal redl
Zdroj: MICHAL RŮŽIČKA / MAFRA / Profimedia

Kontroverzní podnikatel Michal Redl obviněný v kauze Dopravního podniku hlavního města Prahy, je v současné době nesvéprávný. Plzeňský okresní soud o prodloužení Redlovy nesvéprávnosti rozhodl v polovině května. Vyšetřovatelé i ministr spravedlnosti Pavel Blažek však rozhodnutí soudu kritizují.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek podle iDNES informoval o tom, že nechá celou věc prošetřit. Ačkoli se poslední přezkoumání Redlovy nesvéprávnosti konalo 13. května, zdá se, že na něm všechno nesedí. Celá věc se tak bude nadále prošetřovat.

„Po poradě s pracovníky ministerstva jsem dnes vydal pokyn k okamžitému zahájení dohledu nad postupem Okresního soudu Plzeň-město ve věci rozhodnutí o omezení svéprávnosti pana Michala Redla,“ uvedl ministr na svém twitteru.

„Současně ministerstvo prověří i postup znalců v oboru psychiatrie ve stejném případu,“ dodal. Okresní soud má Redlův případ na starosti s ohledem na jeho bydliště. Nesvéprávnost se u člověka posuzuje jednou za 5 let, dříve to bývalo jednou za 3 roky.

Už od roku 2008

Redl byl poprvé za nesvéprávného označen už v roce 2008. Od té doby se jeho případ táhne, on se ale zamotává stále do dalších. „Omezení svéprávnosti se opakuje ve vlnách, jsou tam na to stanovené zákonné lhůty. Když jsem si dělala lustraci spisu, našla jsem první omezení už z roku 2008,“ uvedla předsedkyně Okresního soudu Plzeň-město Petra Pavlíčková.

„Naposledy to bylo 13. května. Doložka právní moci aktuálně vyznačena není, protože rozsudek byl rozesílán 10. června a jediné, co vím, je, že hmotně právní opatrovník se vzdal práva odvolání. Takže předpokládám, že do právní moci dojde,“ dovysvětlila podle iDNES.

Nesvéprávnost ho vysekala z problémů

Redl byl v minulosti obviněn z účasti na stamilionovém podvodu, právě jeho údajná nesvéprávnost ho ale ze všeho v podstatě dostala. Podle Novinek ale existuje důvěryhodný zdroj, který tvrdí, že Redl rozhodně nesvéprávný není.

„Máme dost důvodů a důkazů pro to, že je to jinak,“ řekl. To si myslí i policie, Redlova nesvéprávnost podle ní dávno přestala platit a v kauze pražského dopravního podniku tak může být vyšetřován jako za normálních okolností.

„Ze zajištěných podkladů se podává, že doba omezení svéprávnosti byla stanovena mimo jiné rozsudkem soudu z 3. října 2014 na dobu tří let, následně byla prodloužena rozsudkem téhož soudu 10. dubna 2018 (s nabytím právní moci ke dni 19. května 2018) o další tři roky,“ píše se v policejním dokumentu.

Redl je nyní vlastníkem pasu i řidičského průkazu a podle všeho si velmi dobře uvědomuje své jednání. V souvislosti s novou aférou tak bude Redl prověřován i zpětně. „Samozřejmě se tím budeme zabývat,“ řekl k tomu zdroj blízký vyšetřování. „U všech aktérů se zabýváme jejich minulostí,“ objasnil.

Zdroj: iDNES, Novinky, Twitter, Seznam Zprávy, TV Nova, CNN Prima NEWS

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články