Hnutí ANO je prý spojeno s jedním z obviněných v kauze dopravního podniku. Hnutí to odmítá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ano bude lip
Zdroj: Profimedia

Politické hnutí ANO v letech 2015 a 2016 obdrželo od podnikatele Zakaríi Nemraha dar 100 000 korun. Ten je mezi obviněnými v kauze korupce v pražském dopravním podniku. S informací přišel web Hlídač státu, ANO ale odmítá být jakýmkoli způsobem s kauzou spojeno a podle mluvčího hnutí se jedná o výmysl.

Dar podle Jana Richtera hnutí obdrželo od společnosti Czech Gulf Business Council. Tehdy byl Nemrah pouze jedním z členů dozorčí rady, řekl mluvčí ANO pro ČTK. Zakaría Nemrah je v současné době ve vazbě a jeho spojení s kauzou je téměř stoprocentní.

Na to, že by s ním mohlo být spojeno opoziční hnutí ANO upozornil na svém twitteru ministr školství Petr Gazdík, který se sám na základě aféry rozhodl z funkce odstoupit. A to ačkoli s ní sám nic společného nemá. Nechce prý pouze vrhat špatné světlo na STAN za to, že se přátelil s obviněným podnikatelem Michalem Redlem.

Nepůjde ke dnu sám

Petra Gazdíka podle slov premiéra Petra Fialy k odstoupení z jeho funkce nikdo nevyzval. On se rozhodl dobrovolně a sám. Zdá se ale, že ještě předtím, než k posledním červnu jako ministr skončí, rozhodl se vzít s sebou i opozici.

„Mezi třemi zadrženými v kauze Dozimetr je i sponzor hnutí ANO Zacharía Nemrah. Ve svatém zápalu, s nímž nás ANO označuje za mafii, jim to asi nějak uniklo,“ napsal na twitteru jako reakci na slova Babiše, kterými bývalý premiér zkritizoval celou vládu.

„Je logické, že organizovaný zločin STAN se teď bude chytat každého stébla. V tomto případě je to ale střelba absolutně mimo terč,“ zareagoval mluvčí ANO. Aféra se tak pomalu zvrtla do politického souboje dvou stran. Finanční dary ale ANO nepopírá.

Nemrah s nimi neměl nic společného

Finance hnutí skutečně získalo, nicméně se jednalo o příspěvky firmy a samotný Nemrah s nimi neměl nic společného. „Pan Zakaría Nemrah nebyl v té době majitelem, ani v představenstvu společnosti, ale pouze jedním z členů dozorčí rady. Navíc v té době nebyly žádné náznaky o tom, že by byl členem mafiánských struktur,“ vzkázalo ANO přes média Gazdíkovi.

Společně s Babišem se proti STANU postavil i Tomio Okamura. „Vládní politicko-podnikatelský projekt má další obrovský skandál. Myslím, že premiér Petr Fiala by měl hnutí vyzvat, aby odstoupilo z vlády,“ napsal už o víkendu na své sociální síti. Zda se i v jeho případě bude vláda nějak bránit, není jasné.

Aféra Dozimetr bude mít každopádně dopad na politiku obrovský, a to i kvůli tomu, že se v současné době řeší předsednictví České republiky v Radě EU. Těsně před jeho začátkem si totiž tímto politickým skandálem nadělal náš stát problémy i v zahraničí.

Zdroj: Hlídač státu, ČTK, Twitter, Praha IN, Novinky, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články