Zdeněk Nekula očekává právní bitvu, Agrofert bude prý státu vracet až 4,5 miliardy za dotace. Mluvčí společnosti to popírá

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
zdenek nekula
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Společnost Agrofert, za níž stojí bývalý premiér Andrej Babiš, by podle ministra zemědělství Zdeňka Nekuly mohla vracet státu až 4,5 miliardy za dotace. Důvodem je střet zájmů expremiéra, který ale tuto informaci označil za nesmyslnou. Nekula o celé záležitosti promluvil v pořadu České televize Otázky Václava Moravce.

Podle mluvčího Agrofertu není nic z toho, co ministr tvrdil o vracení peněz, pravda. Médiím sdělil, že nemá společnost absolutně žádné důvody cokoli vracet. A to i přesto, že jen pár minut před jeho vyjádřením potvrdil opačnou informaci Nekula.

Podle ministra zemědělství záleží hodně na úhlu pohledu, je ale velmi pravděpodobné, že bude muset společnost vracet dotace od roku 2017. Státní zemědělský a intervenční fond vyzve Agrofert k vrácení peněz a poté se svede obrovská právní bitva, míní Nekula.

„Můj soukromý odhad je, že po té obrovské právní bitvě bude objem někde uprostřed,“ uvedl. Mluvčí Agrofertu Pavel Heřmanský to ale vidí jinak. Podle něj se nic takového nestane a Agrofert nebude mít jediný důvod cokoli státu platit.

Bezdůvodné vyhrožování

„Společnosti z koncernu Agrofert podnikají eticky a v souladu s právem České republiky a EU. Není pravda, že by koncern Agrofert měl cokoli vracet, žádné takové rozhodnutí nepadlo ani na úrovni EU, ani České republiky. Vyjádření ministra Nekuly je zcela nepravdivé, neboť žádná instituce ani výsledek jakéhokoli auditu nepožaduje po Agrofertu vracení dotací,“ říká podle České televize mluvčí.

Ten následně také dodal, že vyjádření ministra považuje Agrofert za zbytečné vyhrožování a nepřijatelné jednání. „Náš další postup analyzujeme a zvažujeme právní kroky,“ doplnil Heřmanský s tím, že rozhodně společnost neponechá slova Nekuly bez povšimnutí.

Pokuta za dotace

Celá aféra velmi pravděpodobně souvisí s faktem, že Evropská komise v nedávné době udělila České republice pokutu ve výši více než 82 milionů korun, a to právě za chyby v zemědělských dotacích. Konkrétně Babišův střet zájmů se na tom přitom podílí částkou 1,1 milionu korun.

„Mohu potvrdit, že bylo zveřejněno prováděcí rozhodnutí komise k auditnímu šetření, které probíhalo od roku 2019. Prováděcí rozhodnutí informuje o vyloučení některých výdajů. Součástí vyloučených výdajů je poskytnutá dotace na projekt šetřený z důvodu střetu zájmů,“ říká vedoucí tiskového SZIF Luďka Raimondová.

„Jedná se o audit České republiky, ne společnosti Agrofert. Proto jsme ani žádné rozhodnutí neobdrželi a informace máme pouze z médií,“ řekl k tomuto vyjádření Heřmanský, který nadále odmítá, že by měla společnost Agrofert cokoli státu vracet.

Zdroj: Česká televize, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články