Společně za domácí úkoly: Nová výzva žádá, aby skončila jejich povinnost i tresty za jejich nesplnění

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Domaci ukol
Zdroj: Shutterstock

Domácí úkoly pro děti by měly být pouze na bázi dobrovolné činnosti. Jejich schopnosti totiž rozvíjejí pouze v případě, že jsou motivační a neslouží jako forma trestu. Vznikla proto výzva Společně za domácí úkoly, podle které by měla povinnost této práce navíc pro děti skončit.

Výzvu má na svědomí Helena Zítková z Univerzity Pardubice. Ta sice podle Seznam Zpráv uznává, že mohou domácí úkoly fungovat jako cenný způsob prohlubování učiva, na druhou stranu by ale neměly být trestem za jejich neodevzdání pětky a poznámky.

„Školy používají domácí úkoly špatně – ano, jako mocenský nástroj. Otevřená výzva byla sepsaná proto, aby bylo v domácích úkolech již jasno, aby se konečně veřejnost z oficiálních zdrojů dozvěděla jasnou a jednoznačnou informaci o tom, že domácí úkoly nemohou být povinné,“ uvedla.

Otevřená výzva

Zítková na svém webu zveřejnila otevřenou výzvu, ve které žádá ministra školství, ústředního školního inspektora i školského ombudsmana, aby došlo k určitým změnám.

„Mezi hlavní charakteristiky kvalitní školy patří respektující a individuální přístup, vytváření pozitivního bezpečného prostředí pro učení a podpora vnitřní motivace. V této výzvě se zaměřujeme na jeden konkrétní aspekt narušující cestu za kvalitními školami v našem systému vzdělávání, a tím je zadávání povinných domácích úkolů a jejich vymáhání,“ uvádí otevřený dopis.

Na to, že domácí úkoly by neměly být povinností, přitom upozorňovali někteří učitelé už dříve. Například Štěpánka Cimlová vystupuje s videi týkajícími se témat školy na sociální síti TikTok. Ta v jednom z klipů upozornila na to, že domácí úkoly jsou nepovinné i podle zákona.

„Je důležité vědět, že vymáhat vypracování domácích úkolů dle českého právního řádu nelze. Není možné ve škole zadat úkol, říct, že musí být vypracován doma po vyučování, a pak trestat, pokud není splněn. Pravomoci učitele končí vyučováním,“ vysvětlila pro server Žena IN.

Podle ministerstva je to jinak

Ministerstvo školství má ale na celou věc prozatím jasný názor. „Zadávat domácí úkoly je možné bez ohledu na to, zda se o tom zmiňuje školní řád. Hodnocení domácích úkolů je možné zahrnout do klasifikace. Neplnění domácích úkolů je možné zohlednit v hodnocení žáka,“ popsala pro Seznam Zprávy mluvčí ministerstva školství Aneta Lednová.

„Zajímalo by mě, z čeho paní mluvčí vychází. Žádnou oporu v zákoně, která by mě opravňovala k rozhodování o volném čase jiných rodin, jsem nenašla. Bylo by fajn přidat, čím tedy může učitel argumentovat,“ napsala k situaci na sociální síti paní Jarmila.

I v komentářích na Seznam Zprávách se objevuje řada osob, které jsou pro zrušení povinnosti domácích úkolů. „Dobrý příklad je zaměstnání. Taky se mu věnujeme v pracovní době. A pokud nám soustavně omezuje volný čas, aniž by to bylo naše rozhodnutí, je něco špatně. Stejně jako u domácích úkolů,“ myslí si například pan Josef.

„Já si přesně pamatuji, jak jsem se těšila, až půjdu po škole konečně do práce, kterou si rozhodně nebudu tahat domů,“ souhlasí s ním na facebooku uživatel Malá Velká Svoboda.

Zdroj: Výzva Společně za domácí úkoly, TikTok, Žena IN, Seznam Zprávy, Facebook

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články