Spolek přátel Jetřichovic vrátil příspěvek od hnutí SPD. Hasiči nestáli o medializaci

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
tomio okamura
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Hnutí SPD zaslalo příspěvek na pomoc hasičům, kteří v Hřensku likvidují už přes týden požár. Jenomže vzhledem k tomu, že se padesáti tisíci zaslanými přes Spolek přátel Jetřichovic podle všeho hnutí Tomia Okamury chlubilo na sociálních sítích, byly finance odmítnuty a zaslány zpět.

Minulou středu zaslalo SPD peníze na transparentní účet spolku. Jenomže brzy poté se objevilo na facebooku Tomia Okamury prohlášení, že strana výrazně přispěla na pomoc s hašením. Spolek tak s tím, že si nebude SPD dělat na neštěstí reklamu, peníze vrátil.

Na celou situaci upozornil web Hlídací pes. „Aby se někdo zviditelňoval na neštěstí, které tu prožíváme, mi přijde naprosto nemorální,“ říká podle jeho informací šéfka spolku Ivana Vyškrabková. „Zrovna teď tady řešíme buchty pro hasiče. Začali jsme to řešit jako prostí občané, nebyl v tom zainteresovaný ani spolek, nechtěli jsme žádnou medializaci,“ doplnila.

Ještě před přijetím příspěvku se navíc podle svých slov domluvila Vyškrabková s poslancem Jaroslavem Foldynem, že medializace je vyloučena. Jenže Okamura dohodu nedodržel a na svém facebooku se s příspěvkem pochlubil včetně výrazného politického podtextu.

Fialova vláda podporuje Ukrajinu, SPD naše hasiče ve Hřensku!

„Právě jsme za SPD zaslali prostředky pro zasahující hasiče ve Hřensku v částce 50 000 Kč prostřednictvími Spolku přátel Jetřichovic. Svou podporou vyjadřujeme solidaritu se všemi, jimž požár způsobil potíže a velké problémy,“ napsal Okamura u svého příspěvku.

„Děkuji také poslanci SPD za Ústecký kraj Jardovi Foldynovi, který naši pomoc koordinuje. Naše země a její občané jsou pro nás na prvním místě. Fialova vláda podporuje Ukrajinu, SPD naše hasiče ve Hřensku!“ zakončil příspěvek. Na reakci nemusel čekat dlouho.

Kromě toho, že se ihned ohradil příjemce peněz a zaslal je zpět na účet, ze kterého přišly, objevily se také připomínky ze strany veřejnosti, že 50 000 korun je pro politiky jako nic a na takto nízké částce ani Okamurovi nestálo za to si dělat ostudu.

Medializaci nechceme

Stejně jako Okamura i Spolek přátel Jetřichovic se vyjádřil k celé situaci na facebooku. „Medializaci jsme vážně nechtěli. Vše bylo v pondělí spontánní a okamžité, kdy jsme oslovili přátele, kamarády v naší obci a zorganizovali rychlou akci v podobě nákupu jídla a pití, který jsme předali na správu NP u nás v Jetřichovicích,“ píše spolek na svém profilu na sociální síti.

„V tuhle chvíli ne jako spolek, ale jako místní občané, co tu žijeme a máme to tu rádi, tak se snažíme dále pomáhat, tak jak zvládneme a můžeme. Věříme, že takto to má být. Bez publicity,“ doplnil spolek.

„Já jsem si na začátku opravdu myslela, že pan Foldyna nám to chce poskytnout jako pan Foldyna,“ řekla Vyškrabková. „Tím jsme s panem Foldynou skončili,“ dodala závěrem. Okamurův příspěvek přesto nasbíral řadu podpory a i nadále visí na jeho facebookových stránkách.

Zdroj: Facebook, Hlídací pes

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články