Pane Křečku, projevíte sebereflexi a vzdáte se úřadu ombudsmana? Milion chvilek žádá demisi ochránce veřejných práv

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stanislav krecek
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Ochránce veřejných práv Stanislav Křeček odebral koncem května pravomoci své zástupkyni Monice Šimůnkové. Informoval, že o tom rozhodl na základě osobních i manažerských neshod. Jeho jednání ale nebylo podle řady politiků objasněno dostatečně a organizace Milion chvilek pro demokracii se ve spojení s nimi rozhodla vyzvat Křečka k rezignaci.

„Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím,“ uvedl Křeček k odebrání pravomocí své zástupkyně. Ta jeho jednání označila za neoprávněnou šikanu.

Celá situace se nelíbí ani předsedkyni Sněmovny a TOP 09 Markétě Adamové Pekarové. Ta po schůzce petičního výboru na svém twitteru zveřejnila informace o tom, že nebyl Křeček schopen dostatečně objasnit, proč Šimůnkové pravomoci odebral.

„Dnes na petičním výboru ve Sněmovně nebyl pan ombudsman Křeček schopen dostatečně zdůvodnit svůj bezprecedentní krok. Nevysvětlil ani, jak se snažil tomuto vyústění zamezit. Příští středu pokračuje jednání výboru, tentokrát s účastí zástupkyně veřejného ochránce paní Šimůnkové,“ uvedla Pekarová 8. července.

Výzva k demisi

Celý případ nakonec vyústil k zapojení neziskové organizace Milion chvilek pro demokracii, která nyní vyzvala Stanislava Křečka k rezignaci na jeho funkci. Informovala o tom i na svém facebooku, kde podotkla, že krok podniká společně s devíti dalšími organizacemi.

„Svými výroky a činy opakovaně dokazujete, že nejste schopen zajistit rovnost občanů před zákonem, a že o to ani aktivně neusilujete. Netolerujete jiné názory a i proto nejste spravedlivým ochráncem práv,“ stojí ve výzvě, kterou organizace zveřejnila na svém webu.

Okamura to vidí jinak

Přes veškeré problémy, které se okolo Křečka v současné době točí, se stále najdou politici, kteří se ho zastávají. Například Tomio Okamura vyjádřil na sociální síti ombudsmanovi podporu. „Vyjadřujeme podporu ombudsmanovi Stanislavu Křečkovi. Pravidelně je terčem útoků progresivistických politických aktivistů,“ píše příspěvek.

Milion chvilek má ale celou řadu protiargumentů a svou žádost o demisi náležitě zdůvodňuje. „Vrcholem Křečkova nepřijatelného jednání je odejmutí veškeré pracovní agendy jeho zástupkyni Monice Šimůnkové. Takový člověk nemá na dané pozici co dělat.“

„Proto jsme se spojili s dalšími 9 organizacemi a společně poslali Stanislavu Křečkovi výzvu k odstoupení! Pane Křečku, projevíte sebereflexi a vzdáte se úřadu ombudsmana?“ ptá se veřejně organizace. Na webu pak Milion chvilek dodává, že Křeček navíc dlouhodobě veřejně bagatelizuje diskriminaci na základě etnika a projevuje se xenofobně.

„Svou činností dlouhodobě prokazujete, že se Vaše postoje a jednání naprosto vylučují s funkcí veřejného ochránce práv. Z těchto důvodů Vás vyzýváme k rezignaci,“ stojí v závěru dopisu. Pod ten se podepsal nejen Milion chvilek, ale také zástupci dalších 9 organizací, jako například Nezávislé sociálně ekologické hnutí – NESEHNUTÍ nebo ředitel festivalu Prague Pride a LGBT+ komunitního centra.

Zdroj: Facebook, Přehledně24, Milion chvilek pro demokracii, Twitter

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články