Ombudsman Křeček odebral své zástupkyni pravomoce. Ta ho chce žalovat za šikanu, na své straně má i Kalouska

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stanislav krecek
Zdroj: Jakub Poláček / CNC / Profimedia

Veřejný ochránce práv Stanislav Křeček odebral své zástupkyni Monice Šimůnkové pravomoce. Odebral jí tím veškeré agendy, a to s platností od 1. července. Mluvčí kanceláře informovala, že se ke kroku rozhodl kvůli lidským i manažerským neshodám.

Šimůnková výroky o své osobě považuje za nesmysl a k celému případu řekla, že se jedná o šikanu. Podle iDNES dokonce zvažuje žalobu. Agendy, které v minulosti Šimůnkové ombudsman svěřil, přejdou od července opět pod podpisové právo samotného ombudsmana.

„Základním předpokladem úspěšné spolupráce je vůle a snaha všech zúčastněných se domluvit. A tuto vůli jsem bohužel ze strany paní zástupkyně necítil a necítím,“ uvedl Křeček. Dodal, že pokud si osoby v kanceláři vzájemně nedůvěřují, nemá jinou možnost.

Nedůvěra

„Věcné diskuze nejen se mnou, ale i v širším kolektivu právníků Kanceláře doprovází na její straně ostražitost a nedůvěra. V takové atmosféře pak spolupráce logicky stojí všechny zúčastněné značné úsilí,“ objasnil Křeček své rozhodnutí.

„Podle zkušeností mých kolegů i mých osobních provází práci paní zástupkyně v Kanceláři veřejného ochránce práv zřejmě podobné lidské i manažerské komplikace, o jakých se v minulosti mluvilo už v souvislosti s jejím předchozím působením na Úřadě vlády,“ dodal.

Uvedl, že Šimůnková nadále zůstane v některých ohledech jeho zástupkyní a bude ho nahrazovat ve chvílích nepřítomnosti, výrazně jsou ale omezeny její pravomoce. Nejen kvůli tomu, ale především kvůli údajné psychické šikaně, za kterou slova Křečka Šimůnková považuje, se zástupkyně chystá podat žalobu.

Žádné výčitky

Šimůnková podle svých slov nemá tušení, proč se Křeček najednou rozhodl jí agendu odebrat. Nemá žádné výčitky a je si jistá, že z její strany nedošlo k žádnému pochybení. „Svoji agendu dělám dobře 2,5 roku, pečlivě, s nejlepším vědomím a svědomím, což on uznal. Jen zkrátka řekl, že nebude tolerovat jiné názory,“ řekla Šimůnková.

Slova Šimůnkové podpořil na twitteru i Miroslav Kalousek, který napsal: „Křeček má pravdu. Žádný příčetný člověk se s ním nemůže domluvit od jeho 70. narozenin, a to je mu už 84. Když si vzpomenu, jak ve sněmovně plival na Vlastu Parkanovou, hrál si na soudce i na kata. Je to zombie zemanovská a ve své funkci nemá co dělat.“

Podle slov Šimůnkové se Křeček rozhodl k tomuto kroku poté, co ho minulý týden Senát požádal, aby přestal se svými xenofobními a rasistickými narážkami, kterými už dříve poškodil jméno ombudsmana. Možná tak chce pouze změnit téma, o kterém se na veřejnosti mluví. Svým krokem ale vyvolal vlnu nevole u řady politiků.

„Považuji jeho jednání a jeho kritiku za útok na osobní čest a jsem velmi zaskočená tím, co použil za argumenty. Budu zvažovat, jestli pana Křečka nebudu žalovat za jeho výroky, které poškozují mojí osobu. A za to jeho šikanózní jednání vůči mně po celou dobu 2,5 roku, co jsem ve funkci,“ doplnila zástupkyně.

Zdroj: ČTK, iDNES, Seznam Zprávy, iRozhlas, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články