Ombudsman Stanislav Křeček kritizoval prezidenta Ukrajiny Zelenského. Politici jeho výroky odsoudili

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Krecek Stanislav
Zdroj: Milan Malíček / Právo / Profimedia

Ombudsman Stanislav Křeček v sobotu přidal na svůj facebook kritickou reakci na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Negativní reakce na sebe nenechaly příliš dlouho čekat. Kritikou nešetřili členové vlády ani Křečkova zástupkyně Monika Šimůnková.

Stanislav Křeček byl do funkce veřejného ochránce práv jmenován roku 2020. Navrhl ho prezident Miloš Zeman a podpořilo ho 91 poslanců. Ve své funkci ale už od počátku vzbuzuje určité kontroverze. Kritizován je především kvůli svým negativním postojům k sexuálním menšinám.

Křečkovi se nelíbil postoj prezidenta k NATO

Stanislav Křeček v sobotu sdílel na sociální síti novinový článek, kde se píše o kritice ukrajinského prezidenta směrem k NATO. Zelenskému se nelíbilo rozhodnutí aliance prozatím nezavádět bezletovou zónu nad Ukrajinou, což podle něj znamená jen další bombardování. Řekl to v televizním projevu, jak zmiňují Novinky.

Ombudsman k odkazu napsal text: „Pomáháme, jak můžeme, na úkor vlastních občanů a ještě se máme nechat urážet? Přestává se mi to líbit…“

Příspěvek nakonec sám smazal, názor ale nezměnil. To potvrdil i pro Seznam Zprávy. „Napsal jsem všechno, co jsem chtěl. Myslím si, že to nebylo vhodné ze strany pana prezidenta a nechci se k tomu vyjadřovat,“ řekl na dotaz novinářů Seznam Zpráv.

Politici vyjádření odmítli

Na příspěvek zareagovala česká politická reprezentace. „Neexistuje žádné ‘my, nebo Ukrajinci’. Pomoc Ukrajině je v této chvíli samozřejmostí. To, že musíme myslet na naše občany, je jasné a vláda to dělá a bude dělat,“ napsal na twitter ministr vnitra Vít Rakušan.

Ohradila se i předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová. „Staráme se o Ukrajince, protože v důsledku ruské agrese a zločinů Putina přišli o všechno. Je výsada jim pomoct a jsem ráda, že to tak u nás vnímá většina,“ napsala na sociální síť.

Jurečka by ho nejraději odvolal

To, že s prací Křečka jako ombudsmana není politické vedení příliš spokojeno, potvrdil i ministr práce a sociálních Marian Jurečka.

„Pan Křeček zjevně nechápe kontext, je v pozici, ve které nikdy neměl být, bohužel minulá vládní koalice mu to dala jako trafiku,“ napsal na svůj twitter.

K politickým představitelům se přidala i ombudsmanova zástupkyně Monika Šimůnková. Ta ve svém vyjádření, které zveřejnil například server iDNES, uvedla, že Křečkovy výroky nejsou v souladu s posláním ombudsmana. Dokonce uvedla, že jí jeho výroky, a nejen ty týkající se Ukrajiny, znepokojují.

Zdroj: iDNES, Novinky, Seznam Zprávy, Twitter

Autor: Markéta MladáSouvisející články