Volodymyr Zelenskyj kritizuje NATO: Všichni lidé, kteří ode dneška zemřou, zemřou kvůli vám

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
volodymyr zelenskyj
Zdroj: Profimedia

Ruská agrese vůči Ukrajině stále narůstá a podle prezidenta země Volodymyra Zelenského bude ještě hůře. Právě proto se mu nelíbí, jak se některé země ke konfliktu staví. Ačkoli je jasné, že Západ nechce být zatažen do války, a dělá proto pouze takové kroky, aby k tomu nedošlo, NATO mohlo podle Zelenského udělat víc.

Ukrajinský prezident vyčetl Severoatlantické alianci to, že odmítá zavést bezletovou zónu nad jeho zemí. Rusko tak může i nadále bombardovat ukrajinská města a podle politika je to vina právě západních lídrů, píše ČTK. Zelenskyj doslova uvedl, že rozhodnutím dalo NATO Rusku zelenou.

„S vědomím, že nové údery a oběti jsou nevyhnutelné, se NATO záměrně rozhodlo neuzavřít oblohu nad Ukrajinou,“ uvedl ve videovzkazu, který byl nedávno zveřejněn na internetu. Emotivní příspěvek se stal okamžitě sdíleným mezi lidmi všech zemí.

Vedení aliance povolilo ničení dalších měst

„Vedení aliance dnes dalo zelenou dalšímu bombardování ukrajinských měst a vesnic tím, že odmítlo vytvořit bezletovou zónu,“ dodal v pátečním projevu. „Domněnka, že uzavření nebe nad Ukrajinou vyvolá přímou ruskou agresi proti NATO je autohypnóza těch, kteří jsou slabí, ačkoli vlastní zbraně mnohokrát silnější než naše,“ dodal prezident.

NATO už od začátku války avizuje, že by uzavření vzdušného prostoru znamenalo, aby letouny NATO střílely na ruská stíhací letadla, připomíná server iDNES. Proto západní představitelé požadavek zamítají. Podle Zelenského je to ale zbabělost a odmítání pomoci.

„Všichni lidé, kteří ode dneška zemřou, zemřou kvůli vám. Kvůli vaší slabosti, kvůli vaší nejednotnosti,“ vyjádřil se. NATO sice Ukrajinu podporuje, podle prezidenta země nicméně může udělat daleko více. Ačkoli si je vědom toho, že by to znamenalo další konflikty, rozhodnutí aliance ho silně rozhořčilo.

Prolitou krev nesplatíte naftou

Ačkoli generální tajemník společnosti NATO řekl, že bude Ukrajinu aliance i nadále podporovat, vzdušný prostor uzavřen nebyl. A to i přesto, že podle průzkumu by pro bylo více než 74 % občanů Ameriky. „Jediné, co dnes aliance dokázala udělat, bylo dostat přes svůj zásobovací systém 50 tun nafty pro Ukrajinu. Nemůžete nás splatit litry paliva za litry naší krve, prolité za naši společnou Evropu, za naši společnou svobodu, za naši společnou budoucnost,“ dodal rozhořčeně.

Nakonec ukrajinský prezident dodal, že ačkoli ho NATO zklamalo, země se necítí osamocená a uvědomuje si pomoc okolních států, které dělají pro zemi maximum. Dodal, že si je jistý, že mnoho spřátelených zemí bude Ukrajinu podporovat od prvního dne až do jejího vítězství.

Naděje a víra je to, co podle jeho slov teď Ukrajina potřebuje nejvíce. Už od začátku války stojí prezident pevně za svou zemí, neschovává se a nebojí se vystupovat. Stal se proto hrdinou nejen v zemi, ale i v mnoha dalších státech, které ho uznávají jako lídra, co se nebojí za zemi bojovat.

Zdroj: iDNES, TN.cz, ČTK

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články