Spor o ruské sportovce na olympiádě graduje. Za Ovečkina to schytal i Pastrňák

od Markéta Krejčí
3 minuty čtení
Olypijske_hry_Pariz
Zdroj: Shutterstock

Potenciální start ruských a běloruských sportovců na nacházející olympiádě v Paříži rezonuje i českým sportovním světem. Proti startu sportovců pocházejících z těchto zemí se postavil Český olympijský výbor i Česká unie sportu. K vyhrocení situace přispěl i hokejista David Pastrňák.

Ještě do minulého měsíce byla většina ruských sportovců ze svých soutěží vyloučena. Nyní to ale vypadá, že by se mohli do sportovního světa vrátit, a že by dokonce mohli startovat na letní olympiádě, která se bude konat v roce 2024 v Paříži.

Důvodem je, že se asijská olympijská rada rozhodla nechat sportovce z Ruska a Běloruska účastnit se jejich soutěží. Sportovci se tak mohou „legálně“ kvalifikovat i na olympijské hry. U nás o tom informoval například zpravodajský web Seznam Zprávy.

Výbor chce dát Rusům zelenou

Mnoho lidí, a to nejen ze sportovní branže, čekalo, jak se k celé situaci postaví Mezinárodní olympijský výbor (MOV). Ten celkem překvapivě situaci posvětil. Ve svém prohlášení vysvětlil, že by tito sportovci mohli soutěžit na olympiádě jako neutrální. Pokud by jim to nebylo umožněno, mohlo by se podle MOV jednat o diskriminaci.

„Olympijský výbor a v širším měřítku olympijská komunita však mají také závaznou povinnost řídit se Olympijskou chartou a obecněji mezinárodními normami lidských práv zakazujícími diskriminaci,“ vysvětluje na svých webových stránkách organizace.

Jak přesně by potenciální účast ruských a běloruských sportovců na olympiádě měla vypadat, není zatím příliš jasné. MOV zatím hovoří o neutrálních sportovcích, kteří nebudou soutěžit pod vlajkou žádného státu a budou také bez státní hymny.

Další podmínkou by měla být také historie bez dopingového skandálu a také odsouzení války na Ukrajině. To, jak se bude poslední kritérium posuzovat, ale zatím známo není.

Mnoho zemí nesouhlasí, některé zvažují bojkot

Celkem nepřekvapivě se proti účasti těchto sportovců postavila Ukrajina a Lotyšsko. Obě země pohrozily bojkotem, pokud budou opravdu soutěžit sportovci z Ruska a Běloruska.

Mírnější, avšak stále negativní stanovisko, avizovala starostka Paříže Anne Hidalgová. „Není možné se tvářit, jako by se nic nestalo, mít delegaci, která přijede do Paříže, zatímco na Ukrajinu dál prší bomby,“ vysvětlila svůj postoj podle agentury AP.

Český výbor nesouhlasí, bojkot ale nechce

Podobně se k situaci vyjádřil i český premiér Petr Fiala a nově zvolený prezident Petr Pavel. Účast těchto sportovců nepovažuje ani jeden z mužů za vhodnou. Stejně to vidí také Český olympijský výbor (ČOV).

„Český olympijský výbor jasně podporuje sankce vůči Rusku a Bělorusku, které Mezinárodní olympijský výbor přijal v loňském roce a jež jsou stále platné. Nevidíme důvod je měnit. Ruští a běloruští sportovci na olympijských hrách startovat nemohou,“ uvádí organizace na svém webu.

Jedním dechem ale ČOV dodává, že případný bojkot olympijských her nezvažuje. Podle České unie sportu by se měl výbor vymezit mnohem důsledněji.

Pastrňák si zavařil Ovečkinem

To, že jsou Rusové ve sportu stále velmi kontroverzním tématem, může potvrdit i hokejista David Pastrňák, který momentálně hraje za Boston. Hokejista totiž tento týden zveřejnil společnou fotografii s hvězdným útočníkem Washingtonu Alexandrem Ovečkinem, za což to vzápětí pořádně „schytal“.

Do slavného českého hokejisty se pustil na twitteru například i Dominik Hašek. Který se dlouhodobě staví právě proti případné účasti ruských sportovců na letní olympiádě. Pastrňák podle Haška může kvůli zveřejněné fotografii působit jako podporovatel války. Hokejový útočník nakonec snímek ze svého instagramu smazal.

Ovečkin je na „černé listině“ už delší dobu. Mnozí mu vyčítají přílišnou náklonost k Vladimiru Putinovi. „Je to můj prezident,“ prohlásil podle Sport hokejista po vypuknutí války na Ukrajině. Na svém instagramu má navíc coby profilovou fotku nastaven snímek, kde je právě vedle ruského prezidenta.

Zdroj: Olympijský tým, Mezinárodní olympijský výbor, Seznam Zprávy, AP News, Český unie sportu, Sport, iRozhlas, Twitter, Instagram

Autor: Markéta MladáSouvisející články