Stanové městečko v Troji situaci na Hlavním nádraží nevyřešilo. Rakušan plánuje změnu dávek z peněžní podoby na naturální

od Soňa Jiroutová
3 minuty čtení
Stanove mestecko
Zdroj: Martin Přibyl / CNC / Profimedia

Praha se potýká s problémy s uprchlíky, všechna potenciální řešení jsou zatím bez výsledku. Zejména hlavní nádraží stále praská ve švech a nepomohlo tomu ani vybudované stanové městečko v pražské Troji. To bylo vytvořeno pro ty uprchlíky, kteří čekají na ověření totožnosti. Dle Organizace na pomoc uprchlíkům (OPU) a iniciativy Hlavák, které působí na nádraží, odešlo do stanového městečka pouze 17 lidí. Na nádraží tak stále nocuje 300 až 400 lidí převážně romského původu. Rakušan s tímto tvrzením nesouhlasí a slibuje situaci řešit.

Geti Mubeenová z OPU uvedla, že na nádraží zůstávají i lidé, kteří mají zároveň maďasrké občanství, a nemají tak nárok na dočasné vízum. Těch je podle ní ale minimum. Dále jsou zde osoby, se kterými nebylo zahájeno řízení z důvodu chybějících dokladů, či uprchlíci, kteří odešli z nabídnutého ubytování.

Stanové městečko v Troji

Hlavní město si od vybudování stanového městečka slibovalo, že uleví přeplněnému Hlavnímu nádraží. Bohužel se tak nestalo.

„Od spuštění stanového městečka odešlo z hlavního nádraží přesně 17 lidí,“ sdělila v pondělí 16. května ČTK Mubeenová.

Areál stanového městečka je obehnán přenosným pletivem a dovnitř smějí jen lidé, kteří jsou zde ubytovaní. Ve 22 hodin se areál uzavírá a nikdo nesmí ven, a to až do 6. hodiny ranní. Dodržování těchto podmínek hlídají u vchodu hlídači. „Alespoň budeme spát na lehátku, ne na zemi,“ řekla jedna z Romek pro iDNES.

Stanové městečko však není nevyužité. Dle Rakušana zde našlo azyl 142 osob, z nichž 101 jsou děti. Nesouhlasí tedy s tím, že by sem z nádraží bylo převezeno pouze 17 lidí. „Ti ostatní obyvatelé jsou samozřejmě také z nádraží, odkud jinud. Akorát z toho nádraží byli odvezeni na KACPU a pak do tábora,“ sdělil ministr.

Kritická situace

Mlada Hošková označila situaci na hlavním nádraží za poměrně kritickou. Uprchlíci zde podle ní spí i na zemi. Iniciativa tak zorganizovala sbírku a lidé sem mohou nosit hygienické potřeby, trvanlivé potraviny či dětskou výživu.

„Na hlavním nádraží zůstávají zejména lidé, kteří by se měli vrátit do své vlasti,“ uvedl pro ČTK mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman a odkázal tisk na vládu.

„Je to hrozně náročné, další a další lidé přijíždějí a sami to nejsme schopni zvládnout. Dnes to bylo trochu lepší, dokázali jsme dát k obědu každému toust, což oběd nenahradí, ale alespoň něco,“ sdělil iDNES koordinátor dobrovolníků Dávid Lipkovič.

„Dokud nepřijde jasné řešení a ­lidem na nádraží stát nepomůže, nic se nezmění. Spát kdekoliv je lepší než na špinavé podlaze. Bohužel, o­ tři sta tisíc Ukrajinců bílé barvy se stát postaral, pět set lidí černé pleti je neřešitelný problém,“ posteskl si pro stejný server aktivista Miroslav Brož.

Pražský primátor Zdeněk Hřib tak apeluje na vládu, aby vytvořila celostátní mechanismus přerozdělování válečných uprchlíků mezi kraji. Asistenční centrum ve Vysočanech od února odbavilo již 88 tisíc uprchlíků. Hřib také pohrozil uzavřením KACPU.

Lákají je dávky

K situaci na pražském nádraží se vyjádřil i předseda oblastní rady Zakarpatí Volodymyr Čubirko. Ten uvedl, že někteří Romové míří z Ukrajiny pryč kvůli vidině jednorázového příspěvku 5 tisíc korun.

„Romové zjistili, jaké jsou dávky v České republice. Takže se rozhodli, že jako běženci půjdou do Česka, dostanou ty peníze a vrátí se zpátky, protože Češi to nebudou řešit. A my taky ne. Můžeme se na to koukat, jak chceme, ale je to podle zákona a člověk rozumí, že je válka a ­bída,“ řekl Čubirko v rozhovoru pro stanici CNN Prima News.

Na toto reagoval Rakušan sdělením, že vláda projedná změnu vyplácení dávky. Z nynějších 5 tisíc korun by se měla změnit na naturální. Také uvedl, že probíhá komunikace s Maďarském a Ukrajinou, aby pomohly zastavit proudy lidí.

„Obojí probíhá. Najít další ubytovací kapacity či postavit další stany – i na tom se pracuje. Nabízet odjezdy do Maďarska, pokud mají dvojí pas. Vše toto je v procesu, neexistuje jednoduché řešení ze dne na den,“ napsal pro ČTK.

Zdroj: ČTK, iDNES, Seznam zprávy, CNN Prima NEWS, Twitter

Autor: Soňa Jiroutová



Související články