Starosta Uherského Hradiště se vyjádřil k zásahu policie proti muži bez roušky s malým dítětem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
policie auto
Zdroj: Tiko Aramyan/Shutterstock.com

10. března se na sociálních sítích a v téměř všech novinách objevil případ dvou policistů, kteří v Uherském Hradišti zasáhli proti muži bez roušky dost svévolným způsobem. Podle mluvčího policie Petra Jaroše vyšetřování stále pokračuje. Píší o tom lidovky.cz.

Osudný den v Havlíčkově ulici policejní hlídka o dvou policistech zpacifikovala rovnou na místě muže, který v daný moment neměl roušku na obličeji. Veškerému dění byl ale vystaven i tříletý syn muže. Ve čtvrtek uherskohradišťský starosta Stanislav Blaha (ODS) oznámil, že oba muži zákona jsou postaveni mimo službu.

Policisté muže vyzvali, aby si nasadil roušku, muž ale odmítl. Následně ho policie vyzvala k legitimaci, nicméně i to odmítl uposlechnout. Posléze ho muži zákona strhli k zemi a znehybnili ho. Celý incident, včetně malého plačícího chlapce, zachytilo amatérské video.

Už dříve informovala policie veřejnost s tím, že 11. března získala oznámení o daném případu. A to jak z řad občanů, tak i od městského úřadu prostřednictvím starosty. Policie prohledala kamerové záznamy a vyslechla svědky. „Prověřování dosud nebylo ukončeno,“ řekl ve čtvrtek stroze Jaroš.

Policie chlapce nechala samotného na ulici

K případu se více vyjádřil starosta Blaha. „Určitě strážníci a velitel městské policie byli předvoláni na Policii České republiky. Policie má ještě čas na to, aby všechny věci vyhodnotila. Očekávám, že výsledky budeme mít co nejdříve. Je jasné, že je i v zájmu města, aby se vědělo co nejdříve, jak to bylo s postupem městských strážníků,“ řekl Blaha.

V tiskovém prohlášení z 11. března právní zástupce Filip Petráš uvedl informaci, že jakmile policisté muže zpacifikovali a rozhodli se ho převézt na policejní služebnu, teprve tříleté dítě nechali samotné na ulici. Podle všeho dítě nakonec na policejní stanici přivedla prodavačka z pekárny.

Policie jednala nelidsky, ale předpisově

Podle informací serveru lidovky.cz se ČTK snažila získat ve čtvrtek aktuální informace k případu prostřednictvím zástupce Petráška. Jeho samotného se však nepodařilo zastihnout.

ČTK prostřednictvím telefonu nakonec zastihla Lenku Hajdovou z Advokátní kanceláře Petráš Rezek. „Pan Petráš je v Praze u soudu, takže určitě dnes nebude k zastižení,“ řekla bez podrobnějších informací Hajdová.

Blaha postup policejní hlídky označil za nelidský a neohleduplný, nicméně tvrdí, že hlídka i přesto zasahovala v mezí zákona. Tehdy se i velitel městské policie Vlastimil Pauřík za celý incident omluvil. A odmítl informace o tom, že by dítě bylo na ulici bez dozoru samo. O dítě se měla starat prodavačka z pekárny, následně jiná policejní hlídka.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články