Starší lidé v Česku se vyhýbají využívání internetu. 24 % lidí nad 55 let s ním nechce mít nic společného

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
stari internet
Zdroj: Shutterstock

Žijeme v době, kdy si mnoho lidí nedokáže život bez internetu ani představit. Mladší generace ho využívá naplno nejen doma, ale i ve škole, v práci, dokonce díky mobilním datům i kdekoli jinde. A i mnoho starších lidí využívá internet při práci nebo si s ním usnadňuje život doma. Průzkum společnosti Avast ale ukazuje, že řada starších Čechů se snaží internetu vyhnout úplně. Redakce Přehledně24 některé z nich oslovila.

Mezinárodní telefonický průzkum společnosti Avast odhalil, že starší lidé ve velkém počtu nevyužívají internet. Jsou přesvědčeni, že ho ke svému životu nepotřebují a drží se maximálně technologií, které znají už z dávných dob.

Průzkum prováděný na 200 lidech ve věku 55 let ukázal, že celkově 35 % z nich internet využívá pravidelně, 41 % příležitostně a 24 % nikdy. Polovina z těchto osob je již v důchodu a čím starší respondenti jsou, tím menší šance u nich na využívání internetu je.

Je to pro ně velmi problematické technicky

„S používáním internetu bojuje zejména věková skupina nad 60 let, a to jak muži, tak ženy. Problém mívají už s výběrem správného zařízení a softwaru. Správné nastavení soukromí, zprovoznění zařízení a připojení k Wi-Fi síti jsou pak pro mnohé nepřekonatelné překážky, stejně jako pravidelná údržba,“ vysvětluje bezpečnostní ředitelka Avastu Jaya Baloo v tiskové zprávě.

„Děti mi neustále vysvětlují, jaké to má výhody. Několikrát už jsem o internetu dokonce přemýšlel, abych s nimi mohl být v kontaktu i jinak než jen pomocí telefonního hovoru. Jenomže je to na mě celé složité a myslím, že bych nevyužil všechny vymoženosti, které to má. A utrácet za internet měsíčně kvůli pár minutám videohovoru s dětmi, to se mi opravdu nechce,“ říká pro Přehledně24 šestaosmdesátiletý pan Jaroslav z Rybné.

Starší lidé mají také podle průzkumu obavy z toho, že na ně na internetu číhá zlo. Podle Jayi Baloo mají nedostatečnou podporu v tomto ohledu a někteří zase nechtějí být závislí na jiných. „Obecně lze říct, že lidem vadí, že jsou v online světě nejistí a nemotorní. Mnoho z nich se navíc cítí jako přítěž, pokud musí své blízké žádat o pomoc,“ vysvětluje Baloo.

Právě složitost připojení a technické komplikace jsou podle průzkumu jedním z nejčastějších důvodů, proč Češi internet nechtějí používat. „U dcery jsem se pokoušel jednou pochopit, jak to všechno funguje. Ale z těch krabiček a drátů mi šla hlava kolem. Asi bych neměl nervy to řešit,“ doplňuje pan Jaroslav.

Je v tom i určitá hrdost

Celá řada osob má ale za to, že i kdyby technicky internet nebyl problémem, není důvod, aby si ho domů pořizovali. Podle slov mnohých jednoduše žádnou novou technologii k životu nepotřebují. „Mladí lidé jsou na něm závislí. Všechno si hledají na internetu, nic nevyřeší bez telefonu v ruce,“ svěřil se pro Přehledně24 pan Roman ze Sopotnice.

„Já ještě nejsem až tak starý. I tak ale nechápu, proč bych měl být závislý na něčem, co jsem nikdy k životu nepotřeboval. Mladí hrozně zakrněli, já si dovedu poradit s tím, co jsem měl vždy. A nepotřebuji k tomu využívat nic nového,“ dodává šedesátiletý občan.

Zdroj: Přehledně24, Avast

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články