Stavební spoření se rušit nebude, zvýší se ale některé daně. Podle veřejnosti vláda páchá nenapravitelné škody

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Zbynek Stanjura
Zdroj: ANNA BOHÁČOVÁ / MAFRA / Profimedia

Ministr financí Zbyněk Stanjura chtěl konsolidační balíček představit už do konce dubna, jak píše server Novinky. To se ale nakonec nepovedlo a jednání budou i nadále pokračovat. Návrh úspor ve státním rozpočtu slíbil premiér Petr Fiala představit prezidentovi do poloviny května, uvádí iDNES.

Ačkoli v minulosti Fiala opakovaně uvedl, že současná vláda nebude zvyšovat daně, podle šéfa poslaneckého klubu Pirátů Jakuba Michálka bude úsporný balíček vyšší daně nepochybně obsahovat.

„Čeká nás úsporný nebo konsolidační balíček, který bude znamenat nepochybně zvýšení daní, které bude nepopulární, ale vláda musí mít odvahu to navrhnout a my musíme mít ve Sněmovně odvahu to schválit,“ uvedl.

„Tuto vládu nesnáším jako žádnou jinou a považuji ji za nejhorší a nejneschopnější za 30 let existence ČR. Ale je třeba si uvědomit, že toto říká ukázkové páté kolo u vozu – nějaký zcela zbytečný Pirát, kterých se může Fiala zbavit kývnutím prstu a samozřejmě by se NIC nestalo,“ napsal k situaci v komentářích na iDNES pan Martin.

Podpora pro stavebko přežije

Před několika týdny to vypadalo, že stavebnímu spoření hrozí jistá záhuba. Ministr financí totiž prosazoval snížení státních příspěvků u stávajících smluv na polovinu a u nových je chtěl zcela zrušit.

Vládní koalice se nakonec shodla na tom, že podpora pro produkt zůstane. Má to ale jednu podmínku. Výnosy půjdou na opatření k úsporám energií.

„Úpravy parametrů stavebního spoření jsou předmětem jednání o úsporných opatřeních na úrovni koaličních stran, která budou ukončena, a konkrétní parametry konsolidačního balíčku budou představeny v následujících týdnech,“ sdělila v pátek Právu Gabriela Krušinová z tiskového oddělení ministerstva.

Zadlužení je vina nekompetentních vládních úředníků

Veřejnosti se zvyšování daní nelíbí. Podle mnohých je navíc stavební spoření neefektivní a jeho zrušení by taková katastrofa nebyla. Jednání vlády tak ve výsledku lidé nechválí ani v jednom z případů.

„Buďte konkrétní, zadlužení způsobili konkrétní nekompetentní úředníci, politici, neodborníci. Samo se zadlužení nezvýšilo. Trpíme neschopnosti našich politiků, či spíš jejich vych***osti, že v nadnárodních zájmech rozfofrovali majlant,“ rozčiluje se pan Ben.

Rozhodnutí vlády se nelíbí ani Miroslavu Kalouskovi, podle kterého je konsolidační balíček velmi špatně nastaven a ničemu nepomůže. „Stavební spoření sice nezrušíme, ale místo toho zvýšíme rodičovský příspěvek. A budeme tomu říkat konsolidační balíček,“ napsal na twitteru.

„Naše vláda je nekompetentní a páchá tu obtížně napravitelné škody. V podstatě nic z toho, co dělají, nedává smysl a nevede k prosperitě, pohodě a smysluplnému životu,“ komentuje situaci uživatelka Megera Megerovitá.

Zdroj: Novinky, iDNES, Přehledně24, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články