Štědrý bankomat nadělil náhodnému kolemjdoucímu skoro 150 000 korun. Nálezce se sumou naložil poctivě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bankomat
Zdroj: Shutterstock

Muž, který šel kolem bankomatu na Rychnovsku, si všiml, že bankomat nezastavitelně sype peníze. Nakonec vydal částku 150 000 korun. O záležitosti informovala CNN Prima NEWS.

Pětapadesátiletý muž procházel v pátek 7. ledna kolem bankomatu, když zaslechl podivné zvuky. Zkontroloval proto stroj, u kterého se nikdo právě nenacházel, a zjistil, že bankomat vydává bankovky, aniž by k tomu byl jakýkoli důvod. Celkem stroj nasypal téměř 150 000 korun.

Bankovky v hodnotách 200, 500, 1000 i 2000 korun pak zůstávaly v přihrádce přístroje a celkově se v ní tak nahromadilo 144 000 korun. Proč ale bankomat takovou poruchu měl, není ještě vyjasněno. Náhodný kolemjdoucí se zachoval poctivě a peníze odevzdal na policii.

Roli hrála lidská poctivost

„Nálezce neváhal a ihned kontaktoval policii. Hlídka rychnovských policistů peníze od poctivého nálezce převzala, celou věc zdokumentovala a následně hotovost předala zpět bankovnímu ústavu,“ sdělila mluvčí policistů Eliška Majerová.

Podle CNN Prima NEWS se podobný případ stal naposledy v roce 2011. Tehdy přístroj jedné z bank začal v ostravském obchodním centru vydávat bankovky, které se tehdy zastavily na 40 000 korunách. I tehdy podle policie nálezce poctivě vše nahlásil.

Za nenahlášení by hrozil vysoký trest

Kromě toho, že se nálezcI tehdy i tentokrát zachovali poctivě a získali si uznání policie i přátel z okolí, kdyby se zachovali jinak, hrozil by jim poměrně vysoký trest. V roce 2020 si podle iDNES jedna z žen uvědomila, že předešlého dne nechala v bankomatu omylem peníze, které si vybrala.

Jednalo se tehdy o 1000 korun, ona se proto vydala do banky a doufala, že jí tam pomohou finance získat zpět. Na pobočce se dozvěděla, že klient, který bankomat navštívil po ní, peníze našel a pokusil se je odevzdat. Pracovnice u přepážky ale odmítla vklad přijmout, protože ho neměla jak zaúčtovat.

Nálezce pak peníze odnesl na policii. „Pracovník pobočky je povinen zjistit co nejpodrobnější informace – datum a čas, kdy došlo k nálezu a zda a kdy nálezce zrealizoval v bankomatu autorizovanou transakci. Tento popis nám pomůže rychleji dohledat majitele nalezené hotovosti,“ řekl zástupce banky.

Zatajit nález jakékoli částky je podle policie trestným činem a v případě, že by se jednalo o peníze s hodnotou nad 5000 korun, hrozil by člověku až jeden rok odnětí svobody. Podle občanského zákoníku je tak nálezce povinen takovouto věc ihned hlásit na policii.

Zdroj: CNN Prima NEWS, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články