Štědrý bankomat nadělil náhodnému kolemjdoucímu skoro 150 000 korun. Nálezce se sumou naložil poctivě

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
bankomat
Zdroj: Shutterstock

Jen málokdo z nás si asi dokáže představit, že by se mu do ruky jen tak zničehonic dostalo 150 000 korun. Muži, který šel kolem bankomatu na Rychnovsku, se ale něco podobného přihodilo. Štědrý bankomat totiž nezastavitelně sypal peníze a on si toho naštěstí všiml.

Pětapadesátiletý muž procházel v pátek 7. ledna kolem bankomatu, když zaslechl podivné zvuky. Zkontroloval proto stroj, u kterého se nikdo právě nenacházel, a zjistil, že bankomat vydává bankovky, aniž by k tomu byl jakýkoli důvod. Celkem stroj nasypal téměř 150 000 korun.

Bankovky v hodnotách 200, 500, 1000 i 2000 korun pak zůstávaly v přihrádce přístroje a celkově se v ní tak nahromadilo 144 000 korun. Proč ale bankomat takovou poruchu měl, není ještě vyjasněno. Náhodný kolemjdoucí se zachoval poctivě a peníze odevzdal na policii.

Roli hrála lidská poctivost

„Nálezce neváhal a ihned kontaktoval policii. Hlídka rychnovských policistů peníze od poctivého nálezce převzala, celou věc zdokumentovala a následně hotovost předala zpět bankovnímu ústavu,“ sdělila mluvčí policistů Eliška Majerová.

Podle CNN Prima NEWS se podobný případ stal naposledy v roce 2011. Tehdy přístroj jedné z bank začal v ostravském obchodním centru vydávat bankovky, které se tehdy zastavily na 40 000 korunách. I tehdy podle policie nálezce poctivě vše nahlásil.

Za nenahlášení by hrozil vysoký trest

Kromě toho, že se nálezcI tehdy i tentokrát zachovali poctivě a získali si uznání policie i přátel z okolí, kdyby se zachovali jinak, hrozil by jim podle idnes.cz poměrně vysoký trest. V roce 2020 si například jedna z žen uvědomila, že předešlého dne nechala v bankomatu omylem peníze, které si vybrala.

Jednalo se tehdy o 1000 korun, ona se proto vydala do banky a doufala, že jí tam pomohou finance získat zpět. Na pobočce se dozvěděla, že klient, který bankomat navštívil po ní, peníze našel a pokusil se je odevzdat. Pracovnice u přepážky ale odmítla vklad přijmout, protože ho neměla jak zaúčtovat.

Nálezce pak peníze odnesl na policii. „Pracovník pobočky je povinen zjistit co nejpodrobnější informace – datum a čas, kdy došlo k nálezu a zda a kdy nálezce zrealizoval v bankomatu autorizovanou transakci. Tento popis nám pomůže rychleji dohledat majitele nalezené hotovosti,“ řekl zástupce banky.

Zatajit nález jakékoli částky je podle policie trestným činem a v případě, že by se jednalo o peníze s hodnotou nad 5000 korun, hrozil by člověku až jeden rok odnětí svobody. Podle občanského zákoníku je tak nálezce povinen takovouto věc ihned hlásit na policii.

Zdroj: cnn.iprima.cz, idnes.cz

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články