Středula svolává demonstraci, vláda podle něj neřeší energetickou krizi. Zneužíváte funkci, zlobí se Babiš

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
josef stredula
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Odbory v čele s Josefem Středulou navrhly začátkem týdne opatření, která mohou zmírnit dopady energetické krize na české občany. Podle Středuly jsou lidé s minimální mzdou „pracující chudobou, což pro tak bohatou zemi, jakou je Česko, je ostuda“. Proto odbory požadují hned několik důrazných změn.

V první řadě chtějí snížení DPH na vybrané zboží. Dále pak požadují strop pro ceny, růst dávek a zavedení podpory firem jako v epidemii. O požadavcích informoval web Českomoravské konfederace odborových svazů. Podle Středuly vláda neřeší nejen energetickou krizi, ale ani celkově vysokou inflaci.

Ze strany kabinetu Petra Fialy jde spíše o nějaké ty výkřiky, které se ale velmi rychle ztrácí. Rozhodně se nejedná o systematickou pomoc, kterou Česká republika potřebuje. Předseda ČMKOS to sdělil Novinkám s tím, že k 8. říjnu svolaly odbory do Prahy velkou demonstraci.

Vládu upozorňoval opakovaně

„Rozhodli jsme se k tomu na základě toho, co se ve společnosti děje. Lidé nás skutečně tlačí k tomu, abychom něco takového udělali. Není to tlak, který by se vybudil za poslední týden, rozhodnutí o demonstraci padlo už 22. srpna na jednání předsedů a předsedkyní odborových svazů. Nemá to ani nic společného se mnou a mou kandidaturou na prezidenta,“ řekl v rozhovoru.

Dodal, že vládu upozorňoval na kritickou situaci už v lednu. „Vyzýváme vládu, aby zajistila účinnou pomoc při prudce rostoucích cenách základních životních potřeb,“ vyhlásily podle Seznam Zpráv odbory. Středula spíše než demonstrace upřednostňuje pro setkání označení mítink Proti chudobě.

Na manifestačním mítinku PROTI CHUDOBĚ se členové odborů rozhodli svolat na 8. října demonstraci na pražské Václavské náměstí. Důvodem jsou chabé kroky vlády Petra Fialy proti drahotě. Požadujeme i výraznější podporu firem. Lidé bez práce spadnou do chudoby a to rozdělí společnost!“ napsal na twitteru.

Nelogické, zneužití funkce

Členům současné vlády se Středulovo jednání nelíbí, kupodivu je proti jeho slovům i část opozice. Podle ministra práce Mariana Jurečky je rozhodnutí Středuly nelogické.

„Buď chtějí odbory konstruktivně jednat a hledat rozumná řešení v této složité době, nebo chtějí demonstrovat. V situaci, kdy vláda finišuje konkrétní řešení pomoci na úrovni EU i národní, tak mi toto oznámení odborů nedává logiku, pokud není cílem demonstrovat za každou cenu,“ napsal na twitteru.

„Pane ministře, nejen odbory, ale i zaměstnavatelé říkají, že jste několik měsíců ve vládě zaspali. Udělali jste si prázdniny a po nich se divíte, co se to děje. Řešení jste měli hledat v červnu, a ne teď v září. My jsme vás na to upozorňovali,“ odpověděl mu v komentářích Středula.

Podle Andreje Babiše Středula zase zneužívá svou funkci. „Pokud jde o pana Středulu, tak by si měl vybrat, jestli chce být šéfem odborů, nebo kandidátem na prezidenta. Svolávání odborářské demonstrace považuji za zneužívání funkce ve volební kampani,“ uvedl pro iDNES expremiér.

Zdroj: ČMKOS, Seznam Zprávy, iDNES, Novinky, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články