Student pražského učiliště zaútočil na svého učitele. Ten útok nepřežil

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
utok praha
Zdroj: David Malik - CNCenter A.S. / CNC / Profimedia

Ve čtvrtek 31. března krátce před polednem zaútočil student středního odborného učiliště na Praze 4 na svého učitele. Ten útok nepřežil. Útočník ze školy utekl, policie jej zadržela zhruba po hodině rozsáhlé pátrací akce.

Útočníkem byl pravděpodobně žák školy, konkrétně devatenáctiletý student třetího ročníku. Dle informací z místa činu použil k útoku mačetu. Událost se nestala ve třídě, ale v učitelově kabinetu.

Zabíjel zřejmě kvůli prospěchu

„Byl to náš vyučující, dlouholetý pedagogický pracovník. A údajně byl útočníkem náš student,“ řekl pro ČTK ředitel učiliště Karel Dvořák.

Na webových stránkách školy je uvedeno, že celá událost byla naprosto nečekaná a nepředvídatelná.

„Napadení nebylo předvídatelné. Napadený kolega byl pedagogem s velkým P, s žákem nikdy nebyly problémy a ze strany školy nebyly porušeny žádné bezpečnostní předpisy,“ stojí v prohlášení školy.

Čin byl pravděpodobně vyvolán neshodami žáka s učitelem kvůli prospěchu. Vyučující byl několik minut oživován, ale útok nakonec nepřežil. Policie vzápětí žáky i zaměstnance ze školy evakuovala, nikdo další zraněný nebyl. Pachatel z místa činu utekl, policie jej ale krátce po poledni zadržela.

Výuka na učilišti byla zrušena i pro následující den.

Na místo zamířil i ministr školství

Na místo tragédie také zamířil ministr školství Petr Gazdík, který útok odsoudil jako odporný a odsouzeníhoudný čin.

Pro iDNES ale uvedl, že podle něj bezpečnost škol je v tuto chvíli dostačující a tento čin byl pouze ojedinělý.

„Do bezpečnosti škol neinvestujeme úplně málo. Z tohoto hlediska jsou školy vybavené dostatečně. To, že jsme se dostali do situace, že žák zabije učitele, to je něco, co se nemělo stát a co musíme vyhodnotit hlubší analýzou,“ řekl ministr.

„Pachatele jsme zadrželi, nyní budou probíhat standardní úkony. Budeme také řešit, co útoku předcházelo, tedy pátrat po motivu,“ řekla policie.

Mladíkovi za tento čin hrozí až 20 let vězení.

Čtvrtek se do dějin školství zapíše černým písmem. Ve večerních hodinách se totiž objevila informace, že v budově střední školy v Neprobylicích na Kladensku byli zastřeleni dva lidé. Pravděpodobně šlo o vraždu a sebevraždu.

Zdroj: iDNES, SOU Ohradní

Autor: Anna-Marie RabováSouvisející články