Studenti chtějí stávkovat kvůli klimatu. Během příštího týdne hodlají okupovat své univerzity

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Studenti stavka klima
Zdroj: Michal TUREK / MAFRA / Profimedia

17. listopad je Mezinárodním dnem studenstva. Tohoto významného data chce využít studentské hnutí Univerzity za klima (UZK). Pochodu na tento státní svátek bude předcházet celotýdenní protest na několika univerzitách. Místo výuky budou probíhat workshopy a semináře s tématy týkajícími se ochrany přírody a klimatu.

Univerzita za klima vyhlásila na týden před 17. listopadem vysokoškolskou stávku. Její zástupci to oznámili ve středu na tiskové konferenci. Cílem stávky je upozornit na fakt, že svět prochází mnoha krizemi, které je zapotřebí řešit.

„Nedaleko našich hranic zuří válka, narůstají společenské nerovnosti a zvyšující se ceny energií přivádějí statisíce lidí na pokraj chudoby. Tomu všemu vévodí zhoršující se klimatická krize, která už dávno není jen dystopickým scénářem budoucnosti,“ stojí v prohlášení UZK.

Organizátoři využívají paralely se sametovou revolucí

Studentům také vadí, že vlády na výše uvedené změny a problémy nereagují dostatečně rychle. „Našim vládám a ekonomickým elitám se nedaří na tyto krize nalézt adekvátní odpověď. Narůstá společenská frustrace, hrozí rozpad sociální soudržnosti a sílí hlasy krajní pravice,“ vysvětlují.

Hnutí chce využít jasné symboliky 17. listopadu, kdy v roce 1989 demonstrující studenti prakticky odstartovali sametovou revoluci. „Přitom studenti v listopadu 1989 ve svém provolání mysleli i na zanedbaný stav našeho školství, zdravotní péče a životního prostředí,“ upozorňuje na paralelu český web Greenpeace.

Studenti chtějí zřídit ministerstvo klimatu

Studenti chtějí během celého týdne okupovat univerzity. Místo výuky mají v plánu organizovat přednášky, semináře, workshopy, ale také autorská čtení či koncerty.

Hnutí požaduje mimo jiné zřízení nového ministerstva, které by mělo řešit právě klimatickou změnu a její vliv na Česko. Vláda by podle studentů měla také přinést koncepci, která by mapovala konec uhelných elektráren u nás. Ty by měly být nahrazeny bezemisními zdroji energie. Uvedl to server iDNES s odkazem na tiskovou konferenci UZK.

„Všichni víme, že je potřeba především zavřít uhelné elektrárny a nahradit je obnovitelnými zdroji energie. Tato transformace přitom musí být spravedlivá a nesmí dopadnout na ty nejzranitelnější skupiny obyvatel,“ doplnilo ještě hnutí na svém facebooku.

Akce skončí ve čtvrtek v Praze

Tam navíc uvedlo, že je součástí hnutí EndFosil. To plánuje okupovat vysoké školy po celém světě, a to od září až do prosince letošního roku. Cílem tohoto projektu je ukončení fosilní ekonomiky na mezinárodní úrovni.

Podle informací Greenpeace účast přislíbily univerzity v Praze, Brně, Ostravě a Olomouci. Další se ale mohou stále připojit. Kolik to ve finále bude univerzit a fakult, se ukáže až v pondělí. Celá akce vyvrcholí právě 17. listopadu, kdy budou studenti procházet Prahou.

Zdroj: Univerzity za klima, Greenpeace, iDNES, EndFosil, Facebook

Autor: Markéta MladáSouvisející články