Studenti se podle Cermatu zlepšili u přijímacích zkoušek v matematice, ale zhoršili se v češtině. Ukrajinští uchazeči dopadli o dost hůř

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
prijimaci zkousky
Zdroj: Shutterstock

Nejpozději v pondělí se dozvědí, jak dopadli. Téměř 104 tisíc uchazečů o studium na středních školách bude mít už brzy jasno. Podle ředitelky společnosti Cermat Michaely Kleňhové dopadli žáci v průměru přibližně stejně jako jejich předchůdci v roce 2019.

V češtině se studenti mírně zhoršili, v matematice naopak zlepšili. Výsledky jsou srovnávány s rokem 2019, protože kvůli pandemii byl průběh zkoušek v loňských dvou letech úplně jiný. Odborníci podle Novinek ale tvrdí, že se dlouhodobě výsledky zkoušek srovnávat příliš nedají.

Výsledky z češtiny jsou lepší než z matematiky

„V rámci čtyřletých oborů vzdělání a oborů nástavbového studia bylo ke zkoušce přihlášeno celkem 79,6 tis. uchazečů. Didaktické testy konalo v prvním i druhém řádném termínu 98 % všech přihlášených žáků,“ píše se na stránkách Cermatu.

„Uchazeči o čtyřleté obory průměrně dosáhli 55,7 % u zkoušky z českého jazyka a 45,5 % u testu z matematiky. U osmiletých gymnázií v matematice dosáhli průměrného skóre 44,9 % a u českého jazyka 54 %,“ řekla v rozhovoru pro Radiožurnál Kleňhová.

Kolik přesně žáků ve zkouškách uspělo, Cermat nezveřejnil. Včera předal výsledky konkrétním školám, ty je následně sdělí samotným žákům. Nejpozději v pondělí tak budou všichni vědět, na čem jsou. Testy od Cermatu přitom tvoří 60 % přijímacího řízení, zbytek si pak určuje škola.

Jako každým rokem bylo i letos zadání přijímacích zkoušek předmětem rozsáhlých diskuzí. Děti i rodiče se nejen na facebooku v různých skupinách radili o správném řešení problematických úloh. Jedna z matek dokonce upozornila, že některé úlohy z matematiky byly stejné pro žáky pátých i sedmých tříd.

Ukrajinští uprchlíci u přijímaček

Zkoušky na čtyřleté maturitní obory se konaly 12. a 13. dubna, kromě 103 tisíc Čechů se k nim přihlásilo také 1281 uprchlíků z Ukrajiny. Podle zveřejněných výsledků dosáhli ukrajinští uchazeči horších výsledků než čeští studenti. Naprostá většina z Ukrajinců se přitom pokoušela dostat na čtyřleté gymnázium.

21 studentů to pak zkoušelo na gymnázium osmileté. Dalo se očekávat, že bude zájem Ukrajinců o studium na střední škole malý, přesto ale čekaly instituce o něco více studentů. Podle odhadu ministerstva školství je v ČR asi 25 tisíc uprchlíků ve věku středoškoláků.

Nižší bodový zisk souvisí pravděpodobně s tím, že se museli studenti z Ukrajiny velmi rychle přizpůsobit novým podmínkám a na přípravu k české zkoušce měli pouze měsíc a půl. Mohli si ale u některých předmětů vybrat, v jakém jazyce budou zkoušky skládat.

Zkoušku z matematiky skládali dva uchazeči v češtině, jeden v angličtině a zbytek v ukrajinštině. Výsledky 17 ukrajinských uprchlíků, kteří se přihlásili na osmiletá gymnázia, se pohybovaly v matematice mezi 12 a 92 procenty.

Zdroj: Facebook, Radiožurnál, iDNES, Novinky, Cermat

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články