Superdebata politiků rozvášnila nejen jednotlivé aktéry, ale i sledující na sociálních sítích

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
Jurecka Marian
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Včerejší superdebata na téma Jak z krize na CNN Prima NEWS přinesla celou řadu názorů, ale také vzájemných urážek, nápadů ostatních a politického soupeření. Politici se v ní vyjádřili k tomu, co by se mělo v České republice změnit vzhledem k rostoucím cenám, u některých nápadů ale odmítají čeští občasné uvěřit tomu, že je vůbec politici míní vážně.

„Hledejte úspory u svého domu, zateplete jej, vyměňte okna nebo dveře. To jsou kroky, které vláda podporuje. Je to cesta, jak snižovat výdaje, které máme někdy i paušálně dlouhé roky. Přitom tady by se dalo ušetřit dost,“ doporučil občanům České republiky ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka.

Šéfka poslaneckého klubu opozičního hnutí ANO Alena Schillerová také přidala radu, která lidem zrovna moc nedala. Podle ní by český občan především neměl ztrácet naději. „Dostávám denně stovky různých zpráv a lidé ji ztrácejí. Nemyslím, že by měli omezit svícení, topení či jídlo. To není cesta,“ nechala se slyšet.

Fialova vláda nic nedělá

Schillerová si přisadila i na výsledcích průzkumu agentury STEM/MARK. Podle toho totiž 4 z 10 Čechů tvrdí, že vláda Petra Fialy pro zemi nic nedělá. „Drsný průzkum, snad si jej vláda vezme k srdci,“ zhodnotila průzkum. Jejím slovům se ale Jurečka bránil.

„V týdnu od 14. června by se měla Sněmovna zabývat jednorázovým příspěvkem 5000 korun. Stíháme, aby účinnost naběhla nejpozději do konce července.“ Jeho slova podpořil i ministr dopravy Martin Kupka: „Tato pomoc opravdu dopadne na úrodnou půdu pro ty, kteří mají vážné existenční problémy. Proto je ta pomoc správná.“

Došlo i na debatu o Ukrajině

„Vy eskalujete konflikt, vy chcete válku,“ taková slova křičel šéf poslanců opozičního hnutí SPD Radim Fiala na členy současné vlády. „Nesouhlasím s tím, že se ničeho nemusíme bát. Bojím se eskalace konfliktu. Žádám konec dodávek zbraní a mírová jednání, aby ten konflikt skončil. Vláda prodlužuje válku.“

Jeho slova si ale přítomní ministři nenechali líbit. „Musíme se proti tomu zásadně ohradit, to je vážná věc. Slovo je mocná věc, ale ve válce se bojuje zbraněmi. Vy říkáte, že nepomůžeme zbraněmi a necháme v tom Ukrajince, aby si Putin zabavil další část Ukrajiny. Tím ukončíte válku? Vy byste tu válku prodloužili do Evropy,“ rozčílil se ministr dopravy Martin Kupka.

Marian Jurečka k celé situaci dodal, že příčinou problému jsou Putinovi vojáci na Ukrajině. „Někomu, kdo znásilňuje děti a ženy, vraždí starce a nevinné lidi, je potřeba dát přes držku a vypráskat ho z Ukrajiny zpátky do Kremlu,“ uvedl v superdebatě.

Debata měla obrovskou odezvu i na sociálních sítích. „Tak jsem se koukal a nějak se potvrdilo, že nejste ten správný člověk. Podpora, kterou Vám lidé poskytli byla absolutně tristní. Jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. A vy jen mlčíte, vkládáte na facebook trapné příspěvky, kterým se takřka všichni jen smějí,“ vzkázal Jurečkovi jeden ze sledujících.

„Právě se dívám na debatu, kde se ministr Jurečka zoufale obouvá do SPD, že prý jsme proruští, protože chceme mír a nechceme podporovat válku. Takové lži si troufají říkat lidovci, kteří jezdí pravidelně na srazy sudetoněmeckého Landsmanšaftu, který zakládali kovaní nacisté a fašisté?“ přisadil si na sociální síti Tomio Okamura.

„Takto vypadaly výsledky včerejší superdebaty na CNN Prima NEWS. Ráda bych touto cestou poděkovala všem fanouškům a podporovatelům. Nesmírně si vážím vaší podpory a nikdy to nevzdám,“ napsala ke své fotografii z debaty na facebooku Alena Schillerová.

„Milá paní Schillerová, včerejší debatu jsem poslouchala. Byla jste opravdu nejlepší. Nejhorší byl opravdu pan Jurečka a pan Kupka? Ten jenom mával rukama a poskakoval. Trapné. Vám děkuji za to, jak odpovídáte. Jste nejlepší,“ vzkázal jí v komentářích jeden ze sledujících.

Dle reakcí a hlasování diváků byla vítězkou debaty právě Schillerová. To však nic nemění na aktuální situaci, kdy se lidé i nadále ptají, jak budou politici reagovat nejen na dění na Ukrajině, ale především na zvyšující se ceny všeho. Na konkrétní kroky vlády si tak lidé i opozice musí počkat.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Facebook 

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články