Pokud nemáte peníze, najděte si druhou práci. Příležitostí je v ČR dost, tvrdí Fialův ekonomický poradce

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
petr fiala
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Pokud mají lidé problém s nedostatkem peněz, mají si prý najít druhou práci. V České republice je příležitostí dost. S těmito slovy šokoval veřejnost ekonomický poradce premiéra Petra Fialy Štěpán Křeček. Podobný názor přitom podle CNN Prima NEWS zastává více odborníků.

„Lidé by se měli zaměřit na osekání všech zbytných výdajů. Případně si mohou najít další zaměstnání, aby si navýšili příjmy. Na trhu práce je stále velký přebytek volných pracovních míst, která mohou pomoci k řešení finančních problémů v rodinných rozpočtech,“ řekl Křeček pro deník Metro.

„Je možné si jít pro dodatečný příjem. Máme největší nabídku práce, jaká tu kdy byla. Hodně lidí si může najít lepší místo nebo pracovat víc,“ dodal k jeho slovům bývalý guvernér České národní banky Miroslav Singer. Jenomže řada lidí má problémy najít si další práci z časových důvodů a Křečkův komentář je i podle některých odborníků jedině k smíchu.

Česku chybí finanční gramotnost

Podle zjištění Eurostatu mělo v roce 2021 v České republice dvě práce více než 130 tisíc lidí. „Lidé často nacházejí uplatnění v oblasti vzdělávání, zdravotnictví, sociální péče či obchodu, kde jsou často flexibilní možnosti zaměstnání i jen na několik hodin v týdnu,“ tvrdí Fialův poradce.

„Budu upřímná. V Česku se máme tak dobře, že se člověk dostane do finanční tísně a materiálního nepohodlí ne proto, že by měl málo peněz, ale spíš proto, že nám chybí finanční gramotnost. Sama za sebe mohu říct, že jsem samoživitelka, měla jsem také období, kdy jsem se musela hodně uskromnit, a nikdo se mě neptal, kde na to vezmu,“ říká k celé věci osobní poradkyně Edita Friedlová.

Řadu Čechů slova Štěpána Křečka šokovala. „V práci jsem od rána do večera. Jsem rád, že mám volné víkendy. Vydělávám si tak, abych uživil rodinu, se ženou, která je na mateřské, máme tři děti. Další práci bych fyzicky ani psychicky nezvládl,“ komentuje pro Přehledně24 situaci čtyřiačtyřicetiletý automechanik Milan z Poděbrad.

Okamura za výrok kritizuje přímo premiéra

„Tak tohle je fakt neuvěřitelná arogance a drzost premiéra Fialy! Pokud má vaše domácnost problém vyjít s penězi, můžete si prý najít další zaměstnání. To je podobné, jako když později popravená francouzská královna Marie Antoinetta měla radit (dle podle všeho nepravdivé historky) hladovějícím Francouzům, že když nemají na chleba, ať jedí koláče,“ napsal na svém facebooku Tomio Okamura.

Vyjádřil tak nesouhlas se slovy premiérova poradce, jeho přirovnání ale podle některých jeho sledujících nebylo na místě. Jiné se však v komentářích proti Fialovi také bouří. Paradoxně však nekritizují autora výroku, nýbrž samotného premiéra a vládu.

„Kdyby se osekala vláda a Senát, zase by byly nějaké prašule v kase. A to nemluvím o většině zbytečných, žravých neziskovkách a takovýchto hloupých přemrštěně placených poradců,“ rozčiluje se jedna z uživatelek facebooku.

„Demisi Fialově vládě. Fiala je vlastizrádce prodal naši zem. Není to náš premiér, je ukrajinský! Pro Čechy nedělá nic!“ rozčiluje se další. „Naše vláda a další chytrolíni by měli dostávat minimální mzdu a i tak by byli přepláceni za to, co dělají pro občany ČR,“ končí debatu další sledující.

Zdroj: Metro, CNN Prima NEWS, Extra, Facebook

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články