Superdebata před komunálními a senátními volbami se zvrhla v kritiku vlády. Babiš a Okamura se naváželi do pětikoalice

od Šárka Cvrkalová
3 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

V superdebatě na České televizi se před komunálními volbami sešli všichni předsedové sněmovních stran a hnutí. Diskuze se týkala především toho, co se v poslední době řeší nejvíce – energetické krize. Z debaty o komunálních volbách se ale velmi rychle stala politická hádka.

Premiér Petr Fiala do začátku debaty podle Seznam Zpráv uvedl, že starostové budou mít dostatek energií za zastropované ceny. Rakušan ho doplnil tím, že státní obchodník, od kterého budou obce energie nakupovat, už vzniká.

Ani tato slova ale některé přítomné politiky neuklidnila. Hlavní slovo si v tomto ohledu vzal Andrej Babiš, který místo řešení komunálních voleb začal vládě vytýkat, že zaspala, že měla jednat už dávno. Moderátor Martin Řezníček tak chvílemi nestíhal politiky mírnit.

Babiš všem skákal do řeči

Expremiér a lídr hnutí ANO Andrej Babiš si během vysílání vysloužil titul toho, kdo ostatním nejvíce skáče do řeči. Navíc místo odpovědí na otázky, které mu byly položeny, především kritizoval současnou vládu. Po medailonku mladíka, který si stěžuje na problémy se sháněním bydlení pro mladé lidi, měl Babiš uvést řešení svého hnutí.

On se místo toho ale obul do vlády. Uvedl, že ODS a Piráti v mnoha městech nechtějí kandidovat sami za sebe. „Oni se stydí kandidovat pod hlavičkou ODS nebo Pirátů. V Chebu se Piráti stydí a kandidují jako Mladí a neklidní. Oni se bojí, že komunální volby prohrají,“ řekl.

Když to samé vytkl i hnutí STAN, jeho předseda Vít Rakušan už to nevydržel: „Vy ještě smrdíte brněnskou stokou,“ obořil se na něj. Do vlády se kromě Babiše pustil také lídr SPD Tomio Okamura.

Doktoři by měli mít povinnost pracovat u nás

„Zaprvé je potřeba zásadně podpořit družstevní a nájemní bydlení. Každé město či obec má ve svém vlastnictví chátrající objekt, který je třeba rekonstruovat na nízkoprahové byty. Ke zvážení je i zastropování hypoték, jak to udělali v Maďarsku, aby byly dostupnější,“ vyjmenoval Okamura některé problémy.

Dále se mu nelíbí nedostatečná motivace lékařů, kteří nejsou ochotni pracovat na venkově. Nedostatek doktorů je prý důsledkem toho, že mnoho lidí po studiích odjíždí do ciziny. „Pakliže chtějí po absolvování odjet do zahraničí, měli by mít povinnost dva až tři roky nejprve pracovat v České republice,“ řekl.

Na tato slova reagoval předseda vlády Petr Fiala, podle kterého je důležité zaměřit se na nábor studentů na lékařské fakulty a motivovat je k tomu, aby svou pozdější praxi chtěli vykonávat u nás, nikoli v zahraničí.

Jeho vyjádření doplnil Vít Rakušan, když jako příklad uvedl, jakým způsobem motivoval jako starosta Kolína lékaře k tomu, aby si ordinaci otevřeli právě v tomto městě. Novým lékařům totiž nabídl nejen adekvátní prostory pro vznik ordinace, ale také bydlení či přednostní přijetí jejich dětí do mateřských a základních škol.

Ačkoli se debata měla týkat především komunálních a senátních voleb, šlo ve velkém především o kritiku vlády ze strany opozičních hnutí.

Dle internetových diskuzí se však podle diváků Babiš i Okamura často vyhýbali konkrétním odpovědím na položené otázky a pouze kritizovali vládu. „Chtěl bych věřit, že ten kdo sledoval včerejší debatu musel prozřít a udělat si obrázek o tom, kdyby se opět dostal k moci Babiš a přizval si k tomu Okamuru, což už je nadevše jasné,“ píše například jeden z diskutujících u článku na webu iDNES.

„Babiš nic nového nepředvedl a ani nic jiného neumí. Neodpověděl ani na jednu otázku, která mu byla prostřednictvím redaktora ČT položena,“ píše další.

Na svých sociálních sítích později zástupci vlády Babiše i Okamuru zkritizovali. Ivanu Bartošovi bylo kvůli Babišovým výrokům dokonce stydno.

Petr Fiala pak vyzval voliče, aby nevolili populisty.

Senátní volby se konaly naposledy v roce 2020, kdy získali nejvíce křesel kandidáti STAN. Neuspěla naopak tehdejší vládní koalice ANO a ČSSD. Těm ale podle Novinek letos krize nahrává do karet a mají o něco vyšší šance než v posledních volbách.

Zdroj: Česká televize, Seznam Zprávy, Novinky, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články