Svět si připomene konec první světové války. Blíží se Den válečných veteránů

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
maky_veteran
Zdroj: Petr Lundák / MAFRA / Profimedia

V pátek 11. listopadu celý svět oslaví Den válečných veteránů, v tento den totiž v roce 1918 skončila první světová válka. I Česká republika si každoročně připomíná nejen válečné veterány, ale všechny, kteří jakkoli nasazují život za uchování míru.

Symbolem Dne válečných veteránů se stal vlčí mák jako symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Květy vlčího máku totiž pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě, a staly se proto symbolem tohoto svátku, vysvětluje symboliku červeného květu web Den veteránů.

Na polích flanderských vlčí máky vlají

Tak začíná báseň Ve flanderských polích kanadského podplukovníka Johna McCraeho, díky kterému se nejspíše vlčí mák stal celosvětově symbolem válečných veteránů. V Čechách se tematice válečných veteránů a historické osvětě věnuje společnost Post Bellum v rámci projektu Paměť národa.

Nezachováte-li nám padlým věrnost svou, my spánku nedojdem, byť nadál vlčí máky zrají na polích flanderských, končí báseň Johna McCraeho v překladu Jindry Svitákové.

A ani letos na válečné hrdiny Post Bellum nezapomíná. Od 1. listopadu se tak koná tradiční sbírka na podporu pamětníků. Typické brože ve tvaru vlčího máku si můžete zakoupit na e-shopu nebo na sbírkových místech.

„Ti, kteří bojovali za naši svobodu, dnes patří mezi nejzranitelnější z nás. Právě je nejvíce zasahují vysoké ceny energií nebo inflace. Chceme jim dát najevo, že jsme na ně nezapomněli, že jsme jim vděční a že na své starosti nejsou sami,“ říká ředitel Centra pomoci Paměti národa Jakub Suchel. „Je na nás, jak žijí naši hrdinové,“ dodává.

Výtěžek se sbírky je dle společnosti Post Bellum určen na pomoc lidem, kteří nasadili své životy v boji za mír, a zaznamenání jejich příběhů. Bojovníkům proti totalitním režimům pomáhá Centrum pomoci Paměti národa,  zprostředkovává lékařskou, právní či psychologickou pomoc. Dle dostupných informací jejich pomoc dosud využilo přes 500 seniorů.

Zdroj: Den veteránů, Post Bellum, Facebook

Autor: Veronika HolcováSouvisející články