Syn Ladislava Potměšila, který mu z oka vypadl, přiblížil poslední chvíle svého otce. Není to lehké čtení

od Šárka Blahoňovská
2 minuty čtení
ladislav potmesil
Zdroj: Profimedia

Herce Ladislava Potměšila si budeme pamatovat už navždy jako tatínka Horáčka z Discopříběhu, hvězdu obou dílů slavné české komedie, nebo jako majora Maisnera z trilogie Byl jednou jeden polda. Český herecký velikán, který se objevil v nejednom slavném seriálu, zemřel 12. července 2021 ve věku 75 let.

Tuto informaci potvrdil médiím jeho syn Jan, který se k celé situaci pro deník Aha! vyjádřil takto: „Tatínek umřel dnes ráno ve spánku v nemocnici Motol. Poslední roky hodně trpěl a rád bych poděkoval všem doktorům a sestřičkám, kteří se o něj úžasně starali, zvláště pak v posledních dnech.“

Podle jeho slov je také velmi složité říci, co přesně bylo příčinou smrti. Potměšil se totiž dlouhé roky potýkal s rakovinou, ale měl i mnoho dalších problémů a přímo tato zákeřná nemoc údajně smrt nezpůsobila.

Těžký rok 2016

V roce 2016 lékaři objevili Ladislavu Potměšilovi nádor na jednom z obratlů. Ten musel být během dvou složitých operací kompletně odstraněn. Později pak následovala ještě reoperace, při které byla náhrada obratle lépe upevněna.

„To bylo jedno z nejtěžších období, co jsem zažil,“ vyjádřil se tehdy sám Potměšil. Aby toho nebylo málo, musel ještě tentýž rok podstoupit operaci kýly. Celkově tehdy strávil 5 měsíců upoután na lůžko.

ladislav potmesil syn jan

Zdroj: Profimedia

Pak se snažil opět učit samostatnosti, podle všeho ale jenom stěží používal chodítko a i nadále spíše polehával. Pro něj i jeho rodinu to byl jeden z nejnáročnějších roků. Nikdo ale netušil, co ještě přijde.

Nucen vzdát se herectví

Bohužel se kvůli složité zdravotní situaci musel Ladislav Potměšil vzdát jakéhokoli dalšího herectví. Starala se o něj rodina, která mu se vším pomáhala. Poslední roky strávil v podstatě upoután na lůžko.

Podle jeho syna proběhne rozloučení s Potměšilem v úzkém rodinném kruhu, tedy tak, jak si to on sám přál. To potvrdila ČTK také jeho manželka, která prohlásila: „Podle přání manžela se poslední rozloučení uskuteční v úzkém kruhu rodinném.“

Ta se také v posledních letech o svého muže starala a dělala pro něho vše, co mohla. Proto má obdiv a respekt nejen syna Jana, ale i rodinných přátel a herců, kteří Potměšila dobře znali.

Kolegům bude chybět

Po smrti Ladislava Potměšila se k tragédii vyjádřilo mnoho jeho hereckých kolegů, podle kterých byl umělec skvělým člověkem, který, ačkoli byl poslední roky upoután na lůžko, nikdy neztrácel humor.

„Byl to bezvadný herec i člověk. Vtipný, veselý. Chtěl, abych si ho pamatoval právě takového,“ řekl herecký kolega Ota Jirák. „Láďo, je mi strašně smutno, byl jsi skvělý herec a báječný člověk, kolega a parťák. Bylo mi ctí, nikdy nezapomenu. Upřímnou soustrast celé rodině,“ připsala kolegyně Eva Čížkovská, se kterou si zahrál právě v Discopříběhu.

Jiří Krampol o Potměšilovi prohlásil, že to byl skvělý chlap i kamarád, kterému byl dokonce na svatbě. Podle Jiřího Adamce byl zase Potměšil jeden z nejslušnějších lidí na světě. Česko ho zkrátka bude postrádat.

I když poslední roky Ladislava Potměšila byly komplikované, rána, která jeho smrtí zasáhla Českou republiku, přišla nečekaně a mnozí z nás jsou zaskočeni. Na skvělého českého herce budeme vzpomínat jako na velikána, který si obdiv i uznání zasloužil.

Zdroj: Aha

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články