Tentokrát hned sedm šibenic. Demonstrace neberou konce, došlo dokonce ke zranění policisty

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
demonstrace chcipl pes
Zdroj: Jan Handrejch / Právo / Profimedia

Zatímco vláda projednávala návrh o prodloužení pandemických opatření až do konce listopadu, před Poslaneckou sněmovnou se kromě demonstrantů objevilo několik šibenic. Před týdnem to byla jedna, tentokrát si jich ale vzali lidé na pomoc hned sedm. A kromě ostrých slov se nebáli použít ani násilí.

Demonstraci odpůrců proticovidových opatření uspořádalo již poněkolikáté sdružení Chcípl PES. Akce se ale začala vymykat kontrole. V tlačenicích mezi lidmi došlo k několika potyčkám, zraněn byl podle webu Echo24 dokonce i policista. Několik účastníků totiž napadlo skupinku strážců zákona.

Čtyři účastníci byli na místě zadrženi. Policie se přitom na akci stará především o to, aby protest proběhl v klidu a míru a aby nedošlo ke zbytečnému násilí, ale zároveň aby lidé mohli vyjádřit svůj názor. Přesto je podle mnohých demonstrace již přehnaná a celé řadě osob vadí především zmíněné šibenice.

Nejsou nezákonné

Podle budoucího policejního ředitele Martina Vondráška, který podle iDNES od dubna nahradí Jana Švejdara, jsou sice šibenice na protestech velmi nevhodným symbolem, nikoli však nezákonným. Jinak by tomu bylo v případě, že by směřovaly k nějakému konkrétnímu člověku.

„Pakliže nesměřuje k nějaké konkrétní pohrůžce osobě či skupině osob a symbolizuje nesouhlas třeba s politikou, problematikou vzdělávání a podobně, z našeho pohledu je to krajně nešťastný, ale bez dalšího nikoli nezákonný projev,“ řekl podle serveru iDNES Vondrášek.

Před týdnem se objevila šibenice jedna, po nějaké době se od ní ale členové sdružení Chcípl PES distancovali. Policie tehdy nijak nezakročila. Teď se ale objevilo šibenic hned sedm a právě pod jednou z nich došlo k napadení skupiny policistů.

Jde nám o transparentní vyjádření nesouhlasu

Policie by v místě demonstrace měla zajišťovat její klidný průběh. Někteří vyhecovaní demonstranti s tím ale zjevně nesouhlasí. „Ve Sněmovní ulici několik účastníků shromáždění atakovalo policisty. Čtyři z těchto osob policisté zajistili. Jeden policista je zraněný,“ objevilo se včera na twitteru Policie ČR.

„Všichni účastníci našich konvojů nám garantují, že nebudou blokovat Prahu. Nejde nám o ohrožení bezpečnosti, ale o transparentní vyjádření nesouhlasu s přijetím novely pandemického zákona,“ uvedl pro iDNES přitom Jiří Janeček, bývalý poslanec za ODS a představitel sdružení Chcípl PES.

Zatímco celá řada zemí v současné době rozvolňuje pravidla, u nás by se měly zákony v souvislosti s pandemií naopak udržet na stejné úrovni ještě několik měsíců. Jednání ve Sněmovně trvá již druhý den a stále není jasné, s jakým výsledkem nakonec politici vyrukují.

Zdroj: Echo24, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články