Tisíce lidí jsou stále v DPI. Podle Mariana Jurečky by tito lidé neměli situaci podceňovat

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
marian jurecka
Zdroj: Martin Přibyl CNC / CNC / Profimedia

V režimu DPI, tedy dodavatele poslední instance, skončily tisíce lidí kvůli krachu svého stávajícího dodavatele energií. Po krachu společnosti Bohemia Energy loni v říjnu to byly dokonce stovky tisíc odběratelů. Režim DPI jim sice zajistí dodávku elektřiny a plynu, nicméně pouze na půl roku.

Již na začátku problematické situace byli lidé upozorňováni, aby si přechod k běžnému dodavateli zajistili co nejrychleji. Mnozí ale situaci podcenili, nebo se jim zkomplikovala komunikace s dodavateli, ke kterým se pokoušeli přejít. Proto stále v režimu DPI zůstávají tisíce osob.

V úterý o tom informoval ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka. Podle jeho slov konkrétně 13 880 domácností zůstává u DPI v rámci odběru elektřiny, u plynu je to potom 5 604 domácností. To jsou podle všeho čísla daleko vyšší, než se po tak dlouhé době očekávalo, cituje ministrova slova Česká televize.

2,2 % lidí stále nemají novou smlouvu

Jak uvedlo ČTK, Jurečka informoval, že se celkově do režimu DPI s elektřinou dostalo 637 136 domácností. Z nich celkově 2,2 % stále nemají zařízenou smlouvu u nového dodavatele. Jednak tak platí zbytečně vysoké částky, které jim dodavatel poslední instance nastavil, zároveň ale také riskují, že budou od elektřiny odpojeni.

U plynu jsou jsou čísla o něco nižší. Odpojených domácností bylo 296 861, novou smlouvu stále nemají 2 % lidí. Největší vliv na tato čísla měl krach společnosti Bohemia Energy, která byla na českém trhu největším dodavatelem energií.

Od ní se do režimu DPI dostalo celkem okolo 900 tisíc zákazníků. Společnost oznámila ukončení svého fungování loni 13. října, mnoho lidí ale doposud nemá nového dodavatele. Po této společnosti navíc skončily i další velké společnosti.

Lidé mají finanční problémy

Kvůli ukončení fungování řady společností a také kvůli zvyšování cen na mezinárodním trhu se zvyšují i ceny za energie. Mnoho lidí tak má najednou problémy s financemi.

Podle Jurečky přibývá například žádostí o příspěvky na bydlení. Ministerstvo od začátku letošního roku eviduje dokonce o 40 000 více žádostí o tento příspěvek.

Celkový počet lidí, kteří ho pobírají, se tak zvýšil na 180 000. Průměrná výše příspěvku nyní činí 4000 korun měsíčně na domácnost. Ministr navíc dodává, že se vláda snaží co nejvíce lidem situaci zjednodušit a doufá, že v budoucnu se nebude tolik osob díky tomu s problémy potýkat.

V současné době by si podle expertů měli dát lidé především pozor na to, aby si novou smlouvu u dodavatelů zajistili co nejdříve a nečekali, až jim skončí půlroční lhůta u dodavatele poslední instance. Riziko, že se lidé dostanou do potíží, je podle všeho s trochu neopatrnosti vysoké.

Zdroj: ČTK, ČT24, iDNES

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články